2008. október. 17. 10:07 MTI Utolsó frissítés: 2008. október. 17. 10:56 Gazdaság

Csányi és Hernádi szerint is fontos az összefogás

A gazdasági válsággal kapcsolatban Csányi Sándor, az OTP Bank és Hernádi Zsolt, a Mol elnök-vezérigazgatója is az összefogás szükségességét emelte ki a Népszabadságnak nyilatkozva.

Csányi Sándor. Gyors intézkedések kellenek a szociális
partnerek támogatásával
© Bánkuti András
Válsághelyzetben össze kell fogni – idézik a lap pénteki számában Csányi Sándort a nemzeti csúccsal kapcsolatban. Hernádi Zsolt pedig arról beszélt, hogy szerinte a szakmai műhelyekben már elkészültek a szükséges programok, így van esély a megegyezésre. Ilyen időszakban azért is van helye a közmegegyezésnek, mert az politikai ciklusokon is átnyúlnak, ami a befektetői bizalom szempontjából is fontos.

Csányi Sándor szerint most arra van szükség, hogy amilyen gyorsan csak lehet olyan intézkedéseket hozzon, jelentsen be a kormány - lehetőleg a szociális partnerek és a politikai pártok támogatásával -, amelyek a külvilág számára egyértelműen bizonyítják, hogy Magyarország elkötelezett a konvergencia-program és a pénzügyi egyensúly megtartása mellett.

Az OTP első embere kedvező lépésnek nevezte az államháztartási hiány csökkentésének bejelentését, de szerinte a pénzpiaci befektetőket az új költségvetés azon konkrét részletei győzhetnék meg leginkább, amelyek bizonyítják a hiánycsökkentés iránti elkötelezettséget, és ezen keresztül azt is, hogy érdemes forintban, magyar állampapírokban - vagy éppen hazai részvényekben tartani a pénzüket.

Hernádi Zsolt. A kiadási oldalra kellene koncentrálni
© Túry Gergely
Ha „helyzet van”, egy nagyvállalatnak sokszor hasonlóak a problémái, mint egy országnak - fejtette ki Hernádi Zsolt, aki erre kétféle választ tart lehetségesnek. A "vesztes" a kedvezőtlen helyzetet külső tényezők hatásának tudja be, és a kilábalást is azok javulásától teszi függővé. A „nyertes” saját háza táján néz körül, és ott javít.

Szerinte szembe kell nézni azzal, hogy Magyarországon az eltartottakhoz képest kevés az adófizető, nagy az állami újraelosztás. Úgy vélte: az érintettek – például az ellenzék vagy a társadalmi rétegek képviselői – akkor fogadhatják el az intézkedéseket, ha világos és garanciákkal ellátott programot tesznek le eléjük.

Hernádi a jelen helyzetben nem a bevételi oldal növelésére összpontosítana, mert adóból akkor folyik be több, ha nő a gazdaság, ami külső tényezőktől, és attól is függ, hogy az állam hagy-e teret a gazdaságnak. Így jelenleg a Robin Hood-adó bevezetését sem pártolja. (Ezt a kormány az energiacégekre vetné ki – szakértők szerint jórészt a Molra.) Nem jó üzenet a befektetők számára, ha a kormány egy-egy szektorra időnként plusz adót vet ki – vélekedett az elnök-vezérigazgató.

zöldhasú
Hirdetés