Elemzők agresszív euróövezeti, majd magyar kamatvágást várnak
Már rövid távon agresszív euróövezeti kamatcsökkentési ciklus kezdetét jósolták pénteken londoni feltörekvő piaci elemzők, akik szerint ezt – jóllehet a kockázatvállalási hajlam ingatagsága miatt jó eséllyel csak késleltetve – Magyarországon és a térségi gazdaságokban is jelentős pénzügypolitikai enyhítés követi.
A Goldman Sachs (GS) globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlegének pénteken kiadott, befektetők számára összeállított heti felzárkózó piaci előrejelzése szerint a ház elemzői 2009 közepéig most már összesen 0,75 százalékpontnyi kamatcsökkentést várnak az euróövezeti jegybank (EKB) részéről, amelynek alapkamata – a kéthetes refinanszírozási tendereken alkalmazott kamatminimum – ezzel 3,50 százalékra csökkenne.
A GS az első, negyed százalékpontos EKB-kamatcsökkentést már decemberre valószínűsíti. A ház szerint azok a tényezők, amelyek ezt lehetővé teszik - a gazdaság lassulása, a nyersanyagárak csökkenése és ebből eredően az alacsonyabb infláció - Közép-Európa gazdaságaiban is egyértelműen jelen vannak. Az azonban, hogy az EKB-kamatcsökkentéseknek pontosan milyen árfolyamhatásai lesznek a térségi befektetési konstrukciókra, több más változón is múlik. Az infláció Közép-Európában nagyon erősen függ a helyi fizetőeszközök árfolyamától, és mivel a várt euróövezeti kamatcsökkentésekkel együtt a globális kockázatvállalási hajlam is gyengül, az EKB enyhítéseiből nem következik egyenesen a helyi valuták jelentős erősödése, áll a Goldman Sachs elemzésében.
A GS kiemeli, hogy nyár közepe óta a forint is gyengül a dollár erősödése és a kockázatvállalási hajlam gyengülése nyomán, ami valószínűleg visszahúzó erőként hat a magyarországi pénzügypolitikai enyhítésre. Magyarország az elemzés szerint még mindig a térség egyik legérzékenyebb gazdasága a kockázatvállalási készség csökkenésére, ezért a Goldman Sachs londoni szakértői az idén már nem várnak kamatmódosítást az MNB részéről; az enyhítés kezdetét 2009 első negyedévére jósolják.
A ház érintetlenül hagyta a három- és hat havi távlatra érvényes, 8,50, illetve 8,00 százalékos MNB-alapkamatról szóló prognózisát. Az egy éves távlatra adott kamatelőrejelzését azonban - a várhatóan alacsonyabb külső kamatkörnyezetre és a visszaerősödő forintra tekintettel – egyteljes százalékponttal, az eddigi 7,50 százalékról 6,50 százalékra szállította le, vagyis a Goldman Sachs 12 hónapon belül immár két százalékpontos magyarországi kamatcsökkentésre számít. A GS elemzői megjegyzik, hogy új, 12 havi magyar kamatprognózisuk számottevően alacsonyabb a piac által árazottnál.
Agresszív – potenciálisan ennél is meredekebb – jövő évi magyarországi pénzügypolitikai enyhítést más londoni elemzők is jósolnak. Ralph Sueppel, a BlueCrest Capital Management londoni befektetési társaság globális feltörekvő piaci főközgazdásza a magyar jegybank Monetáris Tanácsának e hét eleji, a kamatszintet változatlanul hagyó ülése után azt mondta: a magyar pénzügypolitika elsődleges meghatározó tényezője az euróövezeti üzleti ciklus hanyatlása, és a pénzügyi szektorra nehezedő, növekvő nyomás. Ennek alapján Sueppel azt valószínűsítette, hogy az MNB-kamatcsökkentés még az idén elkezdődik, és mértéke a következő 12 hónapban akár 2-3 százalékpont is lehet.
Az igen rövid időn belül elkezdődő euróövezeti kamatcsökkentést is most már nagy valószínűséggel jósolják a londoni elemzői közösségen belül. A Barclays Capital, a Barclays bankcsoport londoni befektetési részlege pénteken kiadott előrejelzésében azt írta: elemzői a decemberi kezdetről szóló eddigi prognózisukat módosítva most már novemberre várják az EKB első kamatcsökkentését. A ház szerint azonban egy negyed százalékpontos csökkentés csak a júliusi, "váratlan és sokat bírált" ugyanilyen mértékű emelés visszafordítása lenne, ezért a Barclay Capital londoni elemzői novemberi EKB-enyhítés esetén még további, összesen fél százalékpontnyi csökkentést várnak, akár már márciusig, áll a pénteki elemzésben.
A Financial Times a héten, "vállalatvezetők és döntéshozók" véleményét idézve azt írta: a kontinentális Európa az amerikainál is mélyebb recesszió felé tart, mivel nincs meg a szükséges rugalmassága ahhoz, hogy reagálni tudjon a romló gazdasági helyzetre. A londoni üzleti napilap forrásai szerint ezért az európai befektetői és vállalatvezetői kör azt szeretné, ha az euróövezeti jegybank feladná az inflációra összpontosító pénzügypolitikáját, és az elhúzódó recesszió kivédésére koncentrálna.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.