Paul Lendvai a megvesztegetésekről és a Strabag-ügyről
A Transparency International szervezet legújabb korrupciós barométere azt mutatja, hogy húsz évvel a rendszerváltás után a posztkommunista reformországok továbbra is az aktív és a passzív megvesztegetések elsődleges áldozatai - írta a Der Standard című osztrák liberális lap csütörtöki számában megjelent jegyzetében Paul Lendvai. Ez igaz többek között Magyarországra, Horvátországra és Szlovákiára is.
Magyarországon már évek óta a politikai hatalmi harc alkotórészének tekintik azokat a korrupciós vádakat, amelyeket elsősorban az egymással igen rossz viszonyban lévő szocialisták és a jobboldali-konzervatív Fidesz-tagok vetnek egymás szemére. A magyar származású neves osztrák publicista utalt arra, hogy az ausztriai választási kampánnyal összefüggésben a magyar sajtó is felidézte azokat a ragyogó üzleteket, amelyeket Hans-Peter Haselsteiner osztrák milliomos vállalkozó, a Strabag vállalat társtulajdonosa az "eurocant" tanácsadó cég segítségével a magyar építőiparban nyélbe ütött. A lobbicég társtulajdonosa és ügyvezetője 2006 elejéig az az Alexander Zach volt, aki kedden mondott le az osztrák Liberális Fórum elnöki tisztségéről.
A "demokrácia támogatásának" (Haselsteiner) jelszavával, illetőleg "európai szolidaritásból" 2003 és 2006 között több milliárd forint folyt be mindenekelőtt a liberálisok (SZDSZ) kasszájába, akik 2002 óta a koalíciós kormányból közelmúltban történt kiválásukig a nagy volumenű befektetési megbízásokért elsődlegesen felelős gazdasági tárcát irányították - írta Paul Lendvai. Az "eurocanton" keresztül azonban áttételesen a szocialisták, sőt még egy Fidesz-politikus is részesült a pénzügyi támogatásból.
A szerző mindkét oldal számára kínosnak tekinti a rendkívül kifizetődő kapcsolatokat, amelyek egyfelől korábbi magas rangú SZDSZ-tisztségviselők, másrészt a politikai ambíciókat tápláló karintiai építési vállalkozó (a Strabag-elnök a Liberális Fórum legfőbb pénzügyi támogatója és képviselőjelöltje) megbízásából eljáró, magukat ügyesen liberális politikusoknak álcázó lobbisták között kiépültek. Lendvai szerint a Hans Peter Martin európai parlamenti képviselőtől származó feljelentés Magyarországon is hozzájárulhat a jelentős Strabag-megbízások körüli korrupciós botrány régen esedékes leleplezéséhez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.