Az Új Tulajdonosi Program kockázatai
Már csak Gyurcsány Ferenc idő előtti távozása akadályozhatja meg három állami nagyvállalat – az Állami Autópálya-kezelő Zrt., a Magyar Villamos Művek Zrt, valamint annak leánycége, a Mavir Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Zrt. – részvényeinek jövő évi kedvezményes értékesítését.
A miniszterelnök ez év februárjában bedobott s augusztus végén kormányával elfogadtatott új tulajdonosi program ugyanis kétségtelenül one-man show, amely még saját pártjában sem aratott osztatlan sikert. Egyesek politikai indíttatásúnak vélik azt az áprilisi javaslatok között nem szereplő új elemet, miszerint ha valaki menet közben meggondolja magát, akkor a jegyzéstől számított maximum másfél éven belül visszaadhatja az államnak kedvezményesen vásárolt részvényei egy részét vagy egészét a vásárláskori áron, levonva abból az időközben kapott osztalékokat és a hátralévő törlesztés értékét. A másfél éves időtáv vége ugyanis a 2010-es országgyűlési választások utánra esik, így az új kormány mozgásterét szűkítheti.
Befektetési szakemberek aggályosnak tartják, hogy a jövő évi első szakaszban pont annak a három cégnek a részvényeit lehet majd jegyezni, amelyek léte teljesen az állami szabályozástól függ. Tény az is, hogy a két energiacéggel meglehetősen faramuci a helyzet: miközben szétválasztásukat a kormány már kész tényként kezeli, azt az Országgyűlésben nem csupán a Fidesz-frakció, hanem több MSZP-s képviselő – élükön a szocialisták erős energetikai emberének tartott Podolák Györggyel – is ellenzi.
A cikket teljes egészében elolvashatja a legfrissebb HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.