Új tulajdonosi program: gyér kínálat, elhamarkodott bevezetés?
Kétségtelenül alapos munkát végzett a Gyurcsány Ferenc miniszterelnök által a köztudatba februárban bedobott kedvezményes részvényvásárlási program megvalósítási javaslatainak kidolgozására hivatott társadalmi és szakmai tanács.
A grémium március 5-ei megalakulása után alig öt héttel egy összességében közel 150 oldalas tanulmánnyal rukkolt elő, amely a programmal kapcsolatba hozható valamennyi szempontot részletesen kivesézte. A mű társadalmi megvitatására az április 30-ára beütemezett kormánydöntésig hagyott kéthetes intervallumban a munkaadók és munkavállalók országos szervezetei, a hazai pénzügyi intézmények és a civil szféra már kinyilvánították tetszésüket, noha a szakértői elemzések alapján több kétség is megfogalmazható.
Mindenekelőtt nem világos, hogy a program kiket is céloz majd meg. Februárban Gyurcsány még arról beszélt, hogy Magyarország valamennyi állampolgára kedvezményesen vehet részvényeket a most még állami tulajdonban lévő vállalatokban, de mostanában már egyáltalán nincs szó a legszélesebb néprétegek tulajdonhoz segítéséről.
Persze a legjobb vételi konstrukció sem ér semmit, ha nem vonzó a megvásárolni kívánt portéka. Márpedig egyelőre a program sebezhető pontjának éppen a kínálat számít. Elhamarkodottnak tartja a tervezett tőzsdei bevezetéseket a Tőzsdei Egyéni Befektetők Érdekvédelmi Szövetsége.
A cikk folytatódik, a részleteket megtalálja a legfrissebb HVG-ben.
.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.