2008. május. 15. 11:21 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 15. 11:18 Gazdaság

Szlovákia: 8,7 százalékos GDP-növekedés, gyorsuló infláció

Szlovákia hazai összterméke az első negyedévben 8,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, jelentették a szlovák statisztikai hivatalban előzetes becslésként.

Az ütem lassult, de meghaladta az elemzői várakozások 8,5 százalékos felső határát is: támogatta az erős export és az év elején még nagy lakossági fogyasztás. A tavalyi utolsó negyedévben rekord ütemben bővült, 14,3 százalékkal volt nagyobb a szlovák GDP az egy évvel azelőttinél. A lassulás annak is következménye, hogy a nagy autóipari beruházások befejezésével a bázishatás csökken.

Tavaly Szlovákiában az évi átlagos GDP-növekedés 10,4 százalékos volt – újabb rekord az önálló Szlovákia történetében – a 2006-os, 8,5 százalékos ütem után. A szlovák pénzügyminisztérium idénre 7,5 százalékos, jövőre 6,4 százalékos gazdasági növekedést valószínűsít. A szlovák statisztikai hivatal nemrég módosította módszertanát, és ennek megfelelően följebb igazította a korábbi adatokat 2006-ig, illetve az új adatsorok tavalyról és azóta az új módszertan szerint készülnek.

Az Európai Bizottság az áprilisban megjelent, tavaszi előrejelzésében erre az évre 7,0 százalékos, jövőre 6,2 százalékos gazdasági növekedést jósolt Szlovákiának.

Szlovákiában áprilisban átlagosan 0,3 százalékkal emelkedtek a fogyasztói árak, és 3,7 százalékkal voltak magasabbak, mint tavaly áprilisban, EU-szabvány szerint számolva, közölték szintén csütörtökön a szlovák statisztikai hivatalban. Márciusban 3,6 százalékos volt a tizenkét havi drágulás EU-szabvány szerint.

Elemzők szerint a tizenkét havi ütem nyárra elérheti a 4,0-4,5 százalékot is, utána enyhülni fog, az élelmiszerek tavalyi második félévi, hirtelen áremelkedése bázishatásának belépésével. Az idén március utáni inflációs adatok elvileg már nem jönnek számításba Szlovákia jövő év eleji euróövezeti csatlakozásának brüsszeli megítélése szempontjából. A legfrissebb adatok arra vallanak, hogy Szlovákiában "normalizálódik" a helyzet: a lassulni várt gazdasági növekedés egyes összetevői, átmeneti arányváltozások után, ismét kezdenek hasonlítani a nyugat-európai mintára.

Szlovákiában az ipari termelés márciusban 1,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a februári, 12,5 százalékos éves többlet után. A lassulás nem csak a gazdasági növekedés általános lanyhulását tükrözi, hanem azt is, hogy a nagy autóipari beruházások tavalyi belépésével a bázis fokozatosan megnőtt. Márciusban az autógyártás 4,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit, a februári, 31 százalékos többlet után.

Az iparban és a szolgáltatásokban az átlagbér emelkedése lelassult, átmeneti gyorsulás után: márciusban az átlagbér, 21 378 szlovák korona (169 196 forint), nominálisan 8,4 százalékkal, reálértékben 4,0 százalékkal volt több az egy évvel korábbinál, közölték szintén pénteken. Februárban 9,8 százalékos, illetve 5,6 százalékos volt az éves többlet. Januárban 4,1 százalékos, tavaly egész évben átlagosan 3,5 százalékos volt a reálbér-emelkedés éves összehasonlításban – ezen belül decemberben 0,6 százalékkal csökkent az átlagbér 2006. decemberhez képest.

Ezzel együtt a kiskereskedelmi forgalom éves növekedése márciusban 10,5 százalékra lassult a februári 16,6 százalékról. Januárban 15,6 százalékos, tavaly egész évben átlagosan 5,5 százalékos volt az éves többlet. Autóvásárlásra és-karbantartásra márciusban 1,2 százalékkal kevesebbet költöttek a szlovákok, mint egy évvel azelőtt, a februári, 13,8 százalékos éves többlet után.

Idén várhatóan lassul a növekedés (Oldaltörés)


Az idén minden bizonnyal kevésbé a lakossági fogyasztásból, inkább a beruházásokból és az exportból táplálkozik. A "normalizáláshoz" a szlovák kormány is hozzájárul: már tavaly több adóval – pontosabban az adókedvezmények csökkentésével – ellensúlyozta az egyébként szintén megkurtított szociális terveivel járó többletköltségeit.

Szlovákia már tavaly is ebbe az irányba haladt. A lakossági fogyasztás növekedése fokozatosan lassult: a tavalyi utolsó negyedévben 5,9 százalékos éves többletre a második negyedévi 8,3 százalékos éves többletről. Évi átlagban 7,1 százalékkal nőtt a 2006-os, 11,0 százalékos ütem után.

Eközben a beruházások éves többlete a tavalyi utolsó negyedévben 8,9 százalékos volt a harmadik negyedévi 6,5 százalékos ütem után, évi átlagban azonban még csak 7,9 százalékkal gyarapodtak a 2006-os, 8,3 százalékos többlet után. Ebben az idén is viszonylag erős számok várhatók, habár – a nagy autóipari beruházások befejezése után – bizonyára kevésbé kiugróak, mint a korábbi években.

A kivitel éves többlete a tavalyi utolsó negyedévben 16,0 százalékra ugrott a harmadik negyedévi 8,5 százalékos ütemről, egész évben 16,0 százalékkal nőtt a szlovák export a 2006-os, 23,6 százalékos többlet után. Az import tavaly csak 10,4 százalékkal nőtt, 2006-ban még 21,9 százalékkal bővült.

A továbbra is viszonylag nagy gazdasági növekedést erős infláció kíséri, az EU-konvergencia jegyében a hatósági árak emelése miatt is. Csakhogy közben az egész EU-ban is felgyorsult a drágulás, így a szlovák infláció – márciusban EU-szabvány szerint számolva tizenkét hónapra 3,6 százalék a februári 3,4 százalék után – kényelmesen elmaradt az jövő évi euróövezeti csatlakozást lehetővé tevő EU-beli referenciaértéktől. Az EU bizottsága a márciusi adatok alapján értékelte Szlovákia euróérettségét. Az inflációra hivatkozva a Szlovák Nemzeti Bank nem is képes fékezni a gazdasági növekedést, sőt, az év vége felé kénytelen lesz tovább enyhíteni, 4 százalékra, összhangba kerülni az EKB szintjével. A legutóbbi, április végi kamatértekezletén sem mozdult: 4,25 százalékon hagyta alapkamatát, a kéthetes repót. Utoljára tavaly áprilisban csökkentette az alapkamatot negyed százalékponttal, azóta nem változtatott.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.