2008. május. 07. 14:55 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 07. 15:26 Gazdaság

A szlovákoknál jövőre euró - és nálunk?

A mindenkori magyar kormányok rendre amellett foglaltak állást, hogy az ország számára az Európai Unióba való belépéssel szinte egyenrangúan fontos az európai közös pénz, az euró mielőbbi bevezetése. Korábban erre már 2007-ben is láttak esélyt, de ma már céldátum sincs.

A 2000-es évtized elején mind az Orbán-kormány, mind a Medgyessy-kormány tagjai a mielőbbi euró-bevezetés mellett érveltek.

"Ha minden a tervek szerint alakul, akkor Magyarország 2006-2007 körül lesz kész az euró bevezetésére" – ezt még Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) akkori elnöke mondta 2001 márciusában az MTI-nek Lillafüreden, egy nemzetközi konferencián.

Orbán Viktor miniszterelnök 2002 tavaszán, a választási kampány idején azt mondta: miután 2004-ben léphet be legkorábban az ország az Európai Unióba, az euró mint fizetőeszköz várhatón 2007-2008-ban váltja fel a forintot Magyarországon.

Medgyessy Péter kormányfő 2003 júliusában sajtótájékoztatón jelentette be, hogy Magyarország 2008. január 1-jétől be kívánja vezetni az eurót, és 2004 májusában akar csatlakozni az Európai Unió ERM II-es árfolyamrendszeréhez. Ezen a sajtótájékoztatón Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank akkori elnöke egyetértett a céldátummal, és azzal, hogy az akkori kormányprogram szerint a következő 4 évben a maastrichti kritériumoknak megfelelően az inflációt 3 százalékra, a belső államadósságot a GDP 60 százalékára, az államháztartási hiányt a GDP 3 százalékára kívánta mérsékelni a kormányzat.

Később, amikor már látszott, hogy a magyarországi makrogazdasági helyzet nem a várakozások szerint alakul, a pénzügyminiszterek egyre távolabbi időpontokra tolták az európai közös pénz lehetséges bevezetésének dátumát. A 2005-ös konvergenciaprogram már nem tartalmazott céldátumot, ugyanakkor a kormány egy 2011-2013-as célsávot fogalmazott meg.

Simor András a 2006-ban második felében felállított konvergenciatanács elnökeként akkor azt mondta: a tanács azt javasolja, hogy legkésőbb 2008 második felében a parlamenti pártok és az érdekképviseletek kezdjenek tárgyalásokat az euró magyarországi bevezetésének céldátumáról, és dátumot a parlamenti pártok közösen tűzzék ki.

Tavaly novemberben Simor András jegybankelnökként így fogalmazott: "addig nem sok értelme van céldátumot kitűzni az euró bevezetésére, amíg a jövőt biztosabban nem látjuk." Ugyanakkor hangsúlyozta: legalább két év távlatában kell megítélni a kiigazítást, látni kell a 2009-es költségvetést is ahhoz, hogy valamennyire tisztábban lássunk az euró bevezetésével kapcsolatban.

Az idén áprilisban az MNB elnöke már azt hangsúlyozta: az lenne a legkockázatosabb, ha Magyarország úgy csatlakozna az euróövezethez, hogy a költségvetés "nincs tartósan rendben".

Közben az Európai Bizottság a szerdán kiadott konvergenciajelentésében azt írta: továbbra sem teljesíti Magyarország azokat a kritériumokat, amelyek szükségesek ahhoz, hogy csatlakozhasson az eurót saját pénzként alkalmazó európai uniós államok övezetéhez. A jelentésben vizsgált tíz ország közül Brüsszel egyedül Szlovákiát minősítette alkalmasnak az euró bevezetésére.

A magyar államháztartási deficitet idén a hazai össztermék (GDP) 4 százalékára, a belső államadósságot 66,5 százalékára várják Brüsszelben, míg az inflációs ráta márciusban 4,3 százalékponttal, az irányadónak vett kamatláb 0,4 százalékponttal volt magasabb az uniós referenciaértéknél.

A bizottság megismételte azt a felszólítását, hogy Magyarország tartsa idei költségvetését, jövőre pedig tegyen pótlólagos intézkedéseket annak érdekében, hogy biztosítsa államháztartási hiányának a GDP 3 százaléka alá szorítását.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2024. november. 28. 17:21

A Tiszának rengeteg pénzre van szüksége

Magyar Péteréknek milliárdok kellenének a 2026-os kampányra, ha tartani akarják a lépést riválisaikkal. A szükséges pénzt csak adományokból tudják összeszedni, az államtól nem fognak kapni. A magyar elit nagy része az államtól függ, és nem fog oldalt váltani, ha nem biztosak abban, hogy nemsokára másnál lesz a kasszakulcs. Magyarék feladata: jó befektetésnek kell látszani. Szombaton jön ki a párt friss átláthatósági jelentése, és kiderül, hogy az elmúlt hónapokban ez mennyire sikerült nekik.