2008. május. 15. 14:28 MTI Utolsó frissítés: 2008. május. 15. 14:24 Gazdaság

A Barclays 1 milliárd fontos veszteségleírást jelentett be

Egymilliárd font (csaknem kétmilliárd dollár) nettó veszteségleírást jelentett be nem elsőrendű – subprime – jelzálog-követeléseket is tartalmazó adósságpiaci termékportfoliójában az idei első negyedévről a brit Barclays bank. Nem jelezte azonban, hogy amerikai és svájci mintára részvényeseihez vagy külső befektetőkhöz fordulna tőkepótlásért. Hangsúlyozta viszont, hogy befektetési és alapszintű lakossági tevékenysége változatlanul nyereséges.

A piaci tőkeérték szerint – az HSBC és a Royal Bank of Scotland után – harmadik számú brit bankcsoport a londoni értéktőzsdén közzétett, terjedelmes befektetői értesítésének mélyére elrejtve közölte, hogy "a hitelpiaci felforduláshoz köthetően nettó 1 milliárd font veszteség" keletkezett a befektetési ágazat, a Barclays Capital e piacon meglévő kitettségei után. Ezzel együtt is azonban még a Barclays Capital üzletág is nyereséges volt, és "szilárd növekedést" ért el az első félévben.

A "köztes igazgatósági közleménynek" nevezett tőzsdei értesítés után mindazonáltal erős, 3,51 százalékos veszteségbe süllyedt a cég papírja a Londoni Értéktőzsdén, amelynek irányadó FTSE-100-as indexe ugyanakkor 0,15 százalékos mínuszban járt. A befektetők megint úgy érzik, még nincs vége a "nem elsőrendű válságnak", hiszen megint újabb csontváz került elő a szekrényből.

A Barclays közleményében nem esik utalás arra, hogy a bankvezetés zártkörű – vagyis a jelenlegi részvényesi állomány számára fenntartott – részvénykibocsátással akarna pótlólagos tőkeforráshoz jutni, ahogy azt több más brit nagybank is tette a közelmúltban.

A Royal Bank of Scotland a múlt hónap végén az egyetemes brit gazdaságtörténet eddigi legnagyobb, 12 milliárd fontos zártkörű részvénykibocsátási programját jelentette be tőkepótlás céljából. A nagybani – bankközi – finanszírozási helyzet annak ellenére is változatlanul feszes a brit bankpiacon, hogy a brit jegybank minden idők legnagyobb értékű, 50 milliárd fontos (csaknem 100 milliárd dolláros) egyszeri nagybani hitelpiac-segítő fedezetcsere-aukcióját jelentette be a múlt hónapban, oldandó a teljesen bedugult brit bankközi és lakossági hitelpiac bénultságát.

A program alapján a kereskedelmi bankok a portfolióikban beragadt, lakossági jelzálogkötelezettség-fedezetű – a magas kockázat miatt a piac által már nem keresett, illikvid – pénzpiaci eszközeiket rövid futamú kincstárjegy-fedezetre cserélhetik a Bank of Englandnál.

A londoni elemzői közösségben széles sávban mozgó előrejelzések vannak forgalomban arról, hogy a globális pénzügyi szektornak mekkora veszteséget fog okozni a nem elsőrendű – az utóbbi egy évben tömegesen nem teljesítővé vált – jelzálogadósi kötelezettségek fedezetként történt beemelése a kockázatterítési célból értékpapírosított és világszerte árult befektetési termékportfoliókba.

A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő Londonban e héten közzétett saját becslése szerint a nem elsőrendű lakossági jelzálog-követeléseket tartalmazó, eladhatatlanná vált és így elértéktelenedett származékos termékportfoliók után a globális bankszektornak közvetlenül 400 milliárd dollár veszteséget kell összesen majd leírnia. A Fitch e témának szentelt külön elemzése elismerte ugyanakkor, hogy más becslések elérhetik az 550 milliárd dollárt is, a számítási módszerektől függően.

Vannak még ennél borúlátóbb prognózisok is. A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő Londonban kiadott rendszeres amerikai hitelfolyamat-elemzéseinek egyik korábbi összeállítása szerint például "legalább" 600 milliárd dollár veszteséget kell leírni az amerikai nem elsőrendű jelzálogadósi kör nem teljesítő kötelezettségeinek tovagyűrűző bankközi hitelpiaci hatásai miatt.

Más oldalról, az eddig ismert adatokból úgy tűnik, hogy a legnagyobb névleges veszteségeket leíró amerikai, svájci és más nagybankoknak már sikerült közel a leírásaik méretének megfelelő tőkepótlást – tőkeemelést – szerezniük a nemzetközi tőkepiacról, nem utolsó sorban közel-keleti és ázsiai állami pénzalapok beszállásával, tőkemegfelelési mutatóik visszajavítása végett. Más szóval: a "nem elsőrendű válság" miatt elvesztett "zsetonjaikat" – megalapozatlan hátterű, és ezért gyorsan elértéktelenedett értékpapírjaikat –, amelyeket sohasem tudtak volna egyszerre eladni az összeomlás előtt sem, most valódi pénzre cserélik.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.