Fitch: a leírások zömén már túl vannak a bankok
A globális bankrendszer már túl van az amerikai nem elsőrendű – subprime – jelzálogadósi kör törlesztési válságából eredő kényszerű veszteségleírások több mint 80 százalékán, de a teljes rendszerszintű veszteség jóval meghaladhatja az 500 milliárd dollárt, áll a Fitch Ratings szerdán Londonban közzétett elemzésében.
A legnagyobb európai hitelminősítő saját becslése szerint a nem elsőrendű lakossági jelzálog-követeléseket tartalmazó, eladhatatlanná vált és így elértéktelenedett származékos termékportfoliók után a globális bankszektornak közvetlenül 400 milliárd dollár veszteséget kell összesen majd leírnia.
A Fitch e témának szentelt külön elemzése elismeri ugyanakkor, hogy más becslések elérhetik az 550 milliárd dollárt is, a számítási módszerektől függően. A londoni elemzői közösségben valóban széles sávban mozgó – esetenként a Fitch új prognózisánál is borúlátóbb – előrejelzések vannak forgalomban arról, hogy a globális pénzügyi szektornak mekkora veszteséget fog okozni a nem elsőrendű – az utóbbi egy évben tömegesen nem teljesítővé vált – jelzálogadósi kötelezettségek fedezetként történt beemelése a kockázatterítési célból értékpapírosított és világszerte terített befektetési termékportfoliókba.
A Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő Londonban kiadott rendszeres amerikai hitelfolyamat-elemzéseinek egyik korábbi összeállítása szerint "legalább" 600 milliárd dollár veszteséget kell leírni az amerikai nem elsőrendű jelzálogadósi kör nem teljesítő kötelezettségeinek tovagyűrűző nagybani – bankközi – hitelpiaci hatásai miatt.
A Moody's szerint az általa adott 600 milliárd dolláros kényszerleírási becslés jórészt megegyezik a nem elsőrendű amerikai adósi körben 2006-ban újonnan kezdeményezett jelzálogadósság-tranzakciók teljes évi értékével, és a 30 százaléka az ugyanezen adósi szektorban 2004-2007 között kezdeményezett új lakóingatlan-kölcsönök kétezer milliárd dolláros összegének.
A londoni pénzügyi szolgáltató szféra nemzetközi promóciós tevékenységét ellátó társaság, az International Financial Services London (IFSL) nemrégiben közölt becslése szerint idén január végéig a globális bankszektor 130 milliárd dollár leírást eszközölt nem elsőrendű jelzálog-követeléseket is tartalmazó befektetési termékportfoliójában, és a következő években a pénzügyi intézményrendszer ebből eredő teljes vesztesége 220 milliárd és 450 milliárd dollár között lehet.
Ennek alapján az IFSL azzal számol, hogy a világ legnagyobb bankjainak adózás előtti profitja már a 2007/08-as pénzügyi évben megfeleződhet az előző évihez képest, és a londoni Cityben az idén valószínűleg 10 ezerrel csökken a befektetési banki állások száma, vagyis az elmúlt években teremtett 40 ezer, úgynevezett City-típusú munkahely negyede odavész.
A Standard & Poor's nemzetközi hitelminősítő nemrég kiadott előrejelzése szerint a fedezetként nem elsőrendű követeléseket is tartalmazó értékpapírok – főleg a különböző, de általában magas kockázatú adósságtermékekből összeállított, zálogjoggal támogatott kötelezvény-portfoliók (CDO-k) – piaci értékvesztése miatt a globális pénzügyi rendszernek 285 milliárd dollárt kell leírnia veszteségként.
A Fitch Ratings szerdán kiadott új elemzése szerint az általa becsült veszteségeknek hozzávetőleg a felét a bankok állják, a többi pénzügyi garanciavállalók, biztosítók, alapkezelők és fedezeti alapok között oszlik meg. A hitelminősítő úgy számol, hogy a nem elsőrendű lakossági jelzálog-követelésekkel fedezett értékpapírok, illetve az ezeket tartalmazó CDO-portfoliók veszteségeiből a bankok a rájuk eső hányad 83 százalékát már bejelentették; ez 165 milliárd dollárnyi, eddig felfedett banki veszteségleírásnak felel meg.
A hitelminősítő becslése szerint az elmúlt három évben a nem elsőrendű szektorban újonnan kezdeményezett jelzáloghitel-tranzakciók összértéke 1400 milliárd dollár volt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.