2008. április. 21. 14:35 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. április. 21. 14:16 Gazdaság

A Bank of England 50 milliárd fontot költ a hitelválság kezelésére

A világgazdaság egyetemes történetének eddigi legnagyobb értékű, 50 milliárd fontos (csaknem 100 milliárd dolláros) egyszeri nagybani hitelpiac-segítő fedezetcsere-akcióját jelentette be hétfőn a Bank of England (BoE), hogy feloldja a teljesen bedugult brit bankközi és lakossági hitelpiac bénultságát.

A Bank of England épülete.
Megnyitják a pénzcsapokat
© AP
A hivatalosan ismertté vált tervek alapján – amelyekről előzetesen már a hétvégén részletek szivárogtak ki – a brit jegybank összesen e névértékben kínál fel rövid futamú kincstárjegy-fedezetet a kereskedelmi bankok portfolióiban beragadt, lakossági jelzálogkötelezettség-fedezetű illikvid pénzpiaci eszközökért cserébe. A lehetőség a hétfői bejelentéstől számított fél évig él, de szükség esetén meghosszabbítható.

Az állam által garantált kincstárjegyek futamideje hivatalosan egy év, de három évre továbbforgathatók. A brit jegybank hangsúlyozta, hogy nem a kereskedelmi banki kockázat államosításáról - vagyis az adófizetőkre terheléséről - van szó, a hitelkockázatokért továbbra is a bankoknak kell jótállniuk; a most bejelentett csomag célja a piaci bizalom helyreállítása.

A BoE csak brit, illetve európai uniós, 2007 végéig kibocsátott jelzáloghitelekkel fedezett, magas – lehetőleg „AAA” – besorolású eszközöket fogad el a csereügylethez, amerikai kibocsátású jelzálog-fedezettel egybecsomagolt pénzpiaci befektetési konstrukciókat nem.

A nem elsőrendű – subprime – amerikai jelzálogadósi körből kiindult válság miatt a brit bankközi likviditáspiac is szinte kiszáradt, a bankok ugyanis egymásról sem tudják, hogy melyiküket milyen mértékben sújtja e befektetési termékek értékvesztése, és a bizalomhiány miatt visszatartott nagybani likviditás jelentősen emeli a finanszírozási költségeket.

A befektetési bankoknak emellett komoly veszteségeket kell leírniuk kockázatterítés céljából értékpapírosított és világszerte árult pénzpiaci termékportfolióikban, amelyek a subprime kötelezettségek tömeges nem teljesítővé válása miatt gyakorlatilag elértéktelenedtek, akkor is, ha az adott konstrukcióba ilyen kötelezettséget nem emeltek be fedezetként, és hitelminősítői besorolása az elsőrendű sávban maradt.

Ebben a környezetben a kiskereskedelmi jelzálog-kölcsönzéssel foglalkozó brit pénzintézetek egymás után vonják vissza a lakossági piacról jelzálogtermékeiket, illetve emelik a lakóingatlan-kölcsönök kamatait, annak ellenére, hogy a Bank of England pénzügypolitikai enyhítésbe kezdett.

A jelzálogpiac bedugulásának máris súlyos deflációs tünetei vannak a komoly jelzálog-kötelezettségekkel terhelt brit lakóingatlan-piacon, amelyen a korábbi években rendkívüli mértékű – éves szinten 20 százalékot meghaladó – drágulási ütemeket mértek. Az ingatlanfedezet ilyen ütemű értéknövekedése nyomán a bankok könnyű kézzel adták a jelzálogkölcsönöket.

Az Ernst & Young könyvvizsgáló cég ITEM Club nevű gazdasági előrejelző részlegének hétfőn közzétett legújabb előrejelzése szerint azonban a brit lakásárak a következő két évben akár 10 százalékot is zuhanhatnak, és 40 százalékkal eshet az új lakásba költözők száma.

A Rightmove ingatlanpiaci tanácsadó és szolgáltató cég szintén hétfőn kiadott jelentése szerint Anglia és Wales területének kétharmadán már a múlt hónapban csökkenésnek indultak a lakóingatlanok ajánlati árai.

Az Okleveles Ingatlanszakértők Királyi Intézete (Royal Institution of Chartered Surveyors – RICS) Londonban minap kiadott elemzése szerint a legkiterjedtebb lakásár-defláció kezdődött Nagy-Britanniában a rendszeres ingatlanár-felmérések 1978-as kezdete óta.

Az egyik legnagyobb londoni gazdaságelemző intézet, a Centre for Economics and Business Research (CEBR) negyedévente kiadott lakóingatlan-prognózisainak idei első összeállítása szerint az átlagos lakásár már az idén 11 ezer fonttal (csaknem 4 millió forinttal), a 2007 harmadik negyedévében elért 198900 fontos (70 millió forint) csúcsról 187900 fontra (66 millió forint) zuhan Nagy-Britanniában.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Imre Réka 2025. január. 01. 17:30

„Valamiben meg kell halni” – a férfiak attól félnek, hogy kevésbé lesznek férfiak, ha megbetegszenek

Előbb kezelik magukat népi gyógymódokkal, minthogy elmenjenek az orvoshoz, és sokszor még a pingponglabda méretű daganatokat sem veszik észre magukon. A nevelés, a társadalom, vagy valami más okozza sok férfi orvosfóbiáját? Miért akarnak inkább infarktusban meghalni? Hogyan áll a vastagbéltükrözéshez egy ausztrál és egy magyar férfi? Férfiszorongások az egészségügyben.