2008. április. 17. 09:31 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 17. 09:28 Gazdaság

Hitelválság: gyorsan romlik a globális adósminőség

Most már gyors ütemben romlik a globális adósminőség a vállalati, a szuverén és a banki adósság-kibocsátói körben egyaránt a likviditási válság miatt, áll a Moody's Investors Service csütörtökön Londonban kiadott negyedéves felmérésében.

A nemzetközi hitelminősítő átfogó elemzése szerint a besorolási fel- és leminősítések rátája a cégnél osztályzattal ellátott teljes adósi körben az idei első negyedévben 3:1 volt, vagyis egy osztályzatjavításra már három visszaminősítés jutott.

A tavalyi utolsó negyedévben még 2:1 volt ez a mutató, 2007 második negyedében pedig jórészt egyensúlyban voltak a fel- és leminősítések, vagyis "a romlás üteme gyors", áll a Moody's összeállításában. A ház kimutatása szerint a nála besorolással szereplő összes szuverén és kereskedelmi adós 3,8 százalékára volt érvényes leminősítési felülvizsgálat 2008 első negyedének végén; a pozitív felülvizsgálat alatt álló kibocsátók aránya 1,8 százalék volt.

Leminősítést valószínűsítő negatív kilátás a Moody's listáján szereplő adósok 13,1 százalékának osztályzatait terhelte; a pozitív kilátásúak aránya ennek kevesebb mint a fele, 6,1 százalék volt.

A besorolási felülvizsgálat a hitelminősítői gyakorlatban erőteljesebb jelzés az adósosztályzat várható megváltoztatására, mint az adott osztályzatra érvényes kilátás; ez utóbbi feloldása - akár besorolási módosítással, akár a kilátás visszaváltoztatásával stabilra - hosszabb ideig, akár évekig is eltarthat.

A jelentés szerint a hitelválság okozta adósminőség-romlás a globális átlagon belül elsősorban Észak-Amerikát sújtja: a Moody's listáján szereplő egyesült államokbeli és kanadai adósság-kibocsátók körében a negatív kilátásúak aránya háromszorosan haladja meg a pozitív kilátással ellátott osztályzatúakét.

A felzárkózó térség sem marad ki adósminőség-romlásból

Egy másik nagy hitelminősítő, a Standard & Poor's e héten kiadott londoni elemzése szerint ugyanakkor a felzárkózó térség sem mentesül az adósminőség-romlás alól. Az S&P szerint ugyanis hamarosan véget érhet az az öt éve tartó folyamat, amelynek során a felzárkózó szuverén adósok felminősítéseinek száma rendre meghaladta a leminősítésekét. Jóllehet ebben az adósi körben a felminősítések száma még mindig meghaladja a leminősítésekét, és több a pozitív kilátással ellátott szuverén adós e csoportban, mint a negatív kilátású, a makrogazdasági számok most már "vegyesek", és "sok adóssztori árnyalttá vált", áll a Standard & Poor's jelentésében.

A hitelminősítő az elemzésben külön megemlítette, hogy mások mellett Magyarország, Szerbia, Törökország és Ukrajna osztályzataira leminősítést valószínűsítő negatív kilátás van nála érvényben. Az S&P megfogalmazása szerint ezek a kormányok, jelenlegi besorolási szintjükön, kedvezőtlen helyzetben vannak ahhoz, hogy "igazítsanak a vitorlán, ha változik a szélirány".

A Standard & Poor's a múlt hónap közepén rontotta leminősítést valószínűsítő negatívra a közepes befektetői "BBB plusz" szuverén magyar adóskockázati besorolás kilátását. Ehhez fűzött indoklásában azt írta: a március 9-ei népszavazás kimenetele megerősítette, hogy "csökken a magyarok étvágya a konszolidációs folyamat továbbvitele iránt", és az akkoriban felmerült, "időszerűtlen" 2009-es adócsökkentési elképzelések is ebbe az irányba mutattak.

Magyarország adósminősítésére a három nagy - S&P, Moody's, Fitch Ratings - közül csak a Standard & Poor's tart érvényben negatív kilátást.

Az S&P listáján a környező térségből egyébként Románia - Magyarországénál két fokkal gyengébb, "BBB mínusz" - szuverén besorolására is negatív kilátás érvényes. A hitelminősítő épp a hét elején adott ki Londonban állásfoglalást arról, hogy a negatív kilátás marad is a román adósosztályzaton, mivel nincsenek megfelelő gazdaságpolitikai válaszintézkedések a növekvő makrogazdasági egyensúlyhiányokra.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.