2008. április. 30. 18:15 MTI Utolsó frissítés: 2008. április. 30. 18:12 Gazdaság

A Zastava gyár hetven százaléka a FIAT-é lesz

Belgrádban szerdán aláírták azt a szándéknyilatkozatot, amely szerint 70 százalékban a FIAT konszerné lesz a ma még állami tulajdonban lévő kragujeváci Zastava gépkocsigyár.

A Press című szerb újság már korábban megírta, hogy a FIAT 300 millió euróért szerzi meg az üzem többségi tulajdonát. Az aláírásról szóló hivatalos bejelentés összeget nem említ, csupán azt, hogy Szerbia és a FIAT a gyárat birtokló közös vállalatot alapít, amelynek 70 százalékban a torinói cég, 30 százalékban pedig Belgrád a tulajdonosa.

A FIAT azt is vállalta, hogy 2009 végéig elkezdi egy A-kategóriás teljesen új modell gyártását, s évente 200 ezret fog előállítani belőle. Az üzem fejlesztésének második fázisában, 2010 végéig elkezdődik egy olcsó, B-kategóriás modell gyártása is, és ennek eredményeként a gyár teljes kibocsátása évi 300 ezer gépkocsira nő.

A Press ezen túlmenően úgy értesült, hogy az üzlet megkötése után azonnal, tehát már 2008-ban elkezdik gyártani Kragujevácon a FIAT Seicentót. A Zastavának eddig is voltak kapcsolatai az olasz konszernnel: torinói segítséggel beszerzett gyártósoron Zastava 10 néven már több mint egy éve készíti a FIAT Unót, s arra is megkapta az engedélyt, hogy néhány külföldi piacon, például Oroszországban eredeti nevén értékesítse a gépkocsit.

A gyárat azért kellett részben privatizálni, mert erősen veszteséges: évente 15 millió euróba kerül a szerb államnak, hogy törlessze az adósságait. Sajtóhírek szerint mihelyt a FIAT bevonásának eredményeként az üzletmenet fellendül, a szerb állam maradék 30 százalékos tulajdonrészét is értékesíteni akarja.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.