Tech HVG 2025. január. 09. 17:03

Az ősi élet nyomait rejthetik a marsi minták, így hozná vissza őket a NASA a Földre

Rendkívül költséges lehet a marsi minták Földre küldése, ezért a NASA több megoldáson is gondolkodik, amelyek csökkenthetik a projekt árát.

Idén már négy éve, hogy a NASA Mars-járója, a Perseverance megkezdte a munkáját a vörös bolygón. Ez nemcsak a terület felderítését és helyi elemzését jelenti, hanem azt is, hogy különböző mintákat vesz a talajból, amiket aztán az eddigi legnagyobb és legösszetettebb küldetés keretében hozná vissza a Földre a szervezet. A küldetés rendkívül fontos, a talajból vett minták ugyanis választ adhatnak arra, hogy volt-e élet a Marson.

Ez papíron jól hangzik, a megvalósítás azonban nemcsak bonyolult, de rendkívül költséges is. A Mars Sample Return nevű projektet nemrég le is kellett állítani, mert kiderült, az jóval többe kerül, mint amennyit eredetileg kalkulált a NASA. Egész pontosan 8 és 11 milliárd dollár, vagyis nagyjából 321 és 441 milliárd forint közötti összeget kellene rá elkölteni.

Emiatt csúszni fog a projekt, de egy másik ok miatt is később kerülhetnek a Földre a marsi minták. A NASA ugyanis jelenleg kétféle landolási módot mérlegel, ám az, hogy melyik lenne a hatékonyabb, csak 2026 végére derülhet ki.

Az egyik módszer az úgynevezett „égi daru”, amelyben egy jármű elindul a Mars felé, egy ejtőernyő segítségével közel kerül a felszínhez, felveszi a mintákat, amelyeket a Perseverance rover gyűjtött – ehhez kábeleket vagy valamilyen más mechanizmust használna –, majd tovább repül. A NASA korábban ezzel a módszerrel telepítette a bolygóra a Curiosity és a Perseverance Mars-járókat.

Mars Sample Return: Bringing Mars Rock Samples Back to Earth

NASA and the European Space Agency are developing plans for one of the most ambitious campaigns ever attempted in space: bringing the first samples of Mars material safely back to Earth for detailed study. The diverse set of scientifically curated samples now being collected by NASA’s Mars Perseverance rover could help scientists answer the question of whether ancient life ever arose on the Red Planet.

A másik lehetőség, hogy kereskedelmi űrvállalatokat von be a projektbe a szervezet. Az ügynökség 2024-ben felkérte a SpaceX-et, a Blue Origint, a Lockheed Martint és más cégeket, hogy javasoljanak olyan módszereket, amelyekkel szerintük vissza lehet juttatni a marsi mintákat a Földre.

Bármelyik opciót is választják a szakemberek, az biztos, hogy a Mars Ascent Vehicle eredetileg tervezettnél kisebb változatát fogja szállítani. A Mars Ascent Vehicle egy könnyű rakéta, amely a bolygó felszínéről származó mintákat a marsi pályára viszi. Egy olyan tartály szállítására is alkalmasnak kell lennie, amelybe 30 mintacső is belefér. Amint a mintatartály bolygó körüli pályára állt, az Európai Űrügynökség szondája felveszi azt, majd elindul vele a Föld felé.

Túl drága lett a Mars-küldetés, segítségért kiált a NASA

Veszélyben lehet a NASA Mars Sample Return küldetése, mely marsi por- és kőzetmintákat hozna a Földre. Az ok a pénz, és most olyan megoldásokat keresnek, melyekkel olcsóbbá és gyorsabbá lehetne tenni a küldetést.

A NASA eredetileg 950 millió dollárt kért a projektre, de csak 300-at kapott meg. A magas költségek miatt ezért az sem biztos, hogy 2040-ig visszajuthatnak a minták a Földre. A The Washington Post ugyanakkor korábban arról írt, hogy az amerikai kormány elfogadhatatlannak tartja ezt a visszatérési időpontot.

Bill Nelson, a NASA igazgatója szerint a fenti két módszer bármelyike sokkal kevesebbe kerülne, mint az eredeti ötlet. Előbbi 6,6–7,7 milliárd dollárt, utóbbi 5,8–7,1 milliárd dollárt emésztene fel. Vagyis legkevesebb 265 milliárd forintba kerülhet a küldetés, de a 285 milliárdot is elérheti a költség. A minták így 2035 és 2039 térhetnek vissza a Földre.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.