2008. január. 22. 18:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. január. 22. 22:21 Gazdaság

A Fed kamatvágása egyelőre megnyugtatta a Wall Streetet

Már-már fekete keddről beszéltek az elemzők, a Wall Streeten közvetlenül nyitás előtt a vezető részvények árfolyamát tükröző Dow Jones 500 pontos zuhanását jósolták. A nyitáskor valóban 400 ponttal esett a Dow, de ekkor jött a hír: a Fed merész kamatvágásra határozta el magát. Néhány órával később a Dow visszatornászta magát a múlt pénteki szintre. Nem tudni, a bizalom tartósan helyreállott-e, hiszen a recessziós félelmek nem múltak el.

© AP
Pánik uralta a világ részvénypiacait hétfőn és kedden. Ázsiában és Európában zuhantak a jegyzések, az amerikai recessziót számos elemző már-már kész tényként kezelte, és csak olajat öntött a tűzre számos világcég most közzétett jelentése, amelyekben súlyos adósságokról, pénzügyi helyzetük megingásáról számoltak be. Profitkilátásaik romlottak. Az amerikai jegybank szerepét betöltő  Federal Reserve (Fed) amerikai idő szerint kedd reggeli bejelentése -  75 bázisponttal 3,5 százalékra csökkentették az irányadó kamatot - megfordította a trendet a Wall Streeten, de a lépés már túl későn jött, hogy Ázsiában illetve Európában is hatása legyen. Ázsiában már bezártak a tőzsdék,  Európában pedig némi csalódást okozott, hogy az Európai Központi Bank - az előzetes várakozásokkal ellentétben - nem lépett tandemben a Fed-del, azaz nem mérsékelte a 4 százalékos irányadó kamatot. Most az elemzők lélegzet visszafojtva várják, mi lesz Európában a szerdai nyitáskor. 

A piac pánikhangulata mögött inkább pszichológiai hatások vannak, semmint valós gazdasági események – vélekedett  Herczenik Ákos, a Raiffeisen Bank részvényelemzője. Ezt azzal indokolta, hogy az elmúlt napokban  semmiféle olyan makrogazdasági adat nem jött ki, amely indokolná a mostani pánikhangulatot. A befektetők reakcióját az amerikai recessziótól való félelem tüzeli. Ha ugyanis az amerikai fogyasztók visszafogják vásárlásaikat, azt nemcsak az USA piacára exportáló országok gazdaságai érzik meg, hanem az Egyesült Államokon belül is komoly következményei lehetnek, a visszaesés nemcsak a pénzügyi szektort érintheti, hanem más szektorra is átterjedhet – hangsúlyozta Herczenik Ákos. Mint hozzátette, az amerikai gazdaság lassulása szinte biztosan átgyűrűzik Nyugat-Európába és Ázsiába, és a jelenlegi várakozásoknál jóval erőteljesebb visszaesést okozhat. Sőt, ha ez bekövetkezik, akkor a kelet-közép-európai régió feltörekvő piacai - beleértve Magyarországot - sem ússzák meg  – figyelmeztetett  Herczenik. Most azonban 2-3 napig tartó negatív trendnek  lehetünk tanúi, amelyet rövid távon pozitív korrekció követhet – tette hozzá a Raiffeisen Bank elemzője. 

© AP
A részvénypiacok megingására mindenképpen lehetett számítani, de arra nem, hogy ilyen gyorsan  bekövetkezik - mondta el a hvg.hu-nak Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. részvénystratégája. Móró ehhez még hozzátette: a forint gyengülése minden valószínűség szerint csak átmeneti lesz, de a gazdasági növekedésre vonatkozó előirányzatokat lefelé kell majd módosítani. Az európai lassulással együtt a magyar exportnövekedés is lelassulhat, és hosszabb távon szigorodhat a bankok hitelezési gyakorlata.

Más elemzők viszont a recessziós félelmeket is megalapozatlanoknak tartják: azzal érvelnek, hogy az USA-ban kialakultak a gazdaságirányítás kifinomult új technikái, továbbá a ciklikus visszaesésekre kevésbé érzékeny szolgáltatási szektor a GDP egyre nagyobb részarányát képviseli.  
zöldhasú
Hirdetés