2007. november. 26. 13:32 MTI Utolsó frissítés: 2007. november. 26. 14:15 Gazdaság

Amerika kíváncsi, kiket, mennyivel támogatott a BAE

Az amerikai hatóságok az együttműködést megtagadó London megkerülésével folytatják a brit BAE Systems hadiipari csoport korrupciógyanús szaúdi ügyleteinek vizsgálatát - írja a hétfői The Guardian.

Kitüntették a Gripen-ügyleteket feltáró újságírókat
Rangos díjat ítéltek oda Svédországban annak a három újságírónak, akik idén feltárták a svéd Gripen-vadászgépek eladása körüli korrupciógyanús ügyleteket. Fredrik Laurin, Sven Bergman és Joachim Dyftvermark tényfeltáró dokumentumfilmje szerint mintegy 8 millió dolláros jutalékra tehetett szert Alfons Mensdorff-Pouilly osztrák üzletember a magyarországi vadászgép-beszerzések során, de ennek többszöröse ütötte volna a markát, ha - az eredeti terveknek megfelelően - közvetítésével sikerült volna 24-24 vadászgépet eladni Csehországnak és Magyarországnak. Mensdorff-Pouilly visszautasította az őt ért vádakat. A svéd hatóságok a film nyomán több országra - így Svédországon kívül Csehországra, Ausztriára és Magyarországra - kiterjedő nyomozást indítottak, s az jelenleg is tart.
A vezető baloldali brit lap úgy értesült: az amerikaiak a britek háta mögött, Párizson keresztül szinte átcsempésztek egy brit tanút az Egyesült Államokba, és a svájci hatóságok is készek a szaúdi királyi családhoz kapcsolódó pénzügyi adatok átadására Washingtonnak.
 
Az Egyesült Államok szeretné megszerezni azt a több mint egymillió oldalnyi dokumentumot is, amelyet a súlyos csalások felderítésére szakosodott brit hatóság (Serious Fraud Office, SFO) foglalt le a BAE-től, a cég bankjától, a Lloyds TSB-től, valamint a brit védelmi minisztériumtól. Az amerikaiak e kérését is azonban eddig elutasították Londonban - áll a The Guardianben.
 
Az SFO vizsgálatát tavaly decemberben, komoly nemzetközi visszhangot keltve, a brit kormány leállíttatta. Tony Blair akkori miniszterelnök annak idején "nemzetbiztonsági okokkal" indokolta az intézkedést, részletek ismertetése nélkül.
 
A brit sajtó azonban úgy értesült, hogy Szaúd-Arábia előzőleg a diplomáciai kapcsolatok felfüggesztésével, sőt megszakításával, emellett az al-Kaida terrorhálózattal kapcsolatos hírszerzési együttműködés beszüntetésével fenyegette meg Nagy-Britanniát arra az esetre, ha London nem hagy fel a szaúdi királyi családot is közvetlenül érintő korrupciógyanús ügy vizsgálatával.
 
A Gripen vadászgépek kelet-európai exportjában is érdekelt BAE Systems még két évtizede elnyerte a brit hadiipar eddigi legnagyobb megrendelését, egy 20 milliárd fontos (több mint hétezer milliárd forintos), elsősorban katonai gépekre szóló, összetett szaúdi szállítási és szolgáltatási szerződést, amelynek örve alatt azóta számos kapcsolódó megrendelést is kapott a brit cég. A szerződésláncolat összértéke mára meghaladja a 40 milliárd fontot.
 
A brit sajtó azonban már három éve beszámolt arról, hogy a BAE Systems - korábbi nevén British Aerospace - 1989 és 2002 között összesen 60 millió fontot költött a rijádi udvar befolyásos tagjainak megajándékozására az üzlet megtartása érdekében.

A BBC televízió és a Guardian az idén nyáron olyan értesülést is megszellőztetett, hogy a BAE tíz éven át évente 120 millió fontot (43 milliárd forintot) utalt át Szaúd-Arábia volt washingtoni  nagykövete, Bandar bin Szultán herceg külön számláira, és egy Airbus repülőgéppel is megajándékozta. A herceg - a szaúdi trónörökös fia - kulcsszerepet játszott a BAE szaúdi üzleteinek biztosításában.
 
A hétfői Guardian amerikai forrásai szerint FBI-ügynökök - miután London fél éve nem teljesíti Washington jogsegélykérelmét az ügyben - kerülő úton vittek át az óceánon tanúvallomás céljából egy brit üzletembert, akinek "több doboznyi" számla van a birtokában; ezek állítólag a szaúdi királyi családnak kifizetett BAE-pénzekről szólnak.
 
A lap szerint azonban az az igazán jelentős fejlemény, hogy az amerikaiak betekintést kaptak a szintén vizsgálódó svájci ügyészek által beszerzett adatokba. A BAE titkos kifizető központok hálózatát állította fel Genfben, és minden ügyletét Svájcban bonyolította - idézi amerikai forrásait a brit lap.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tornyos Kata 2025. január. 07. 12:00

Vészesen terjednek a légúti fertőzések, de honnan tudjuk, hogy coviddal, influenzával vagy megfázással van-e dolgunk?

A téli időszak minden évben egyet jelent az influenzaszezonnal, és ez idén sincs másként. Magyarországon fokozódik a járványhelyzet, szinte mindenki talál a környezetében olyan embert, aki lázra vagy köhögésre panaszkodik, de még nem késő beadatni az influenza elleni védőoltást a HVG által megkérdezett szakértők szerint. Mi a különbség tünet és tünet között, és melyik légúti megbetegedés lehet igazán veszélyes? Erről is beszélt Várdi Katalin pulmonológus és Kemenesi Gábor virológus.