2007. november. 12. 07:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2007. november. 11. 21:50 Gazdaság

Befektetési tanácsok november közepére

A dollár még mélyebbre zuhant, az olaj ára gyakorlatilag nem változott. Trendfordulóra nem számíthatunk. Ha idegen devizákban gondolkodunk, akkor továbbra is az euró alapú kötvények/kötvény alapok vételét javasolhatjuk.

A dollár ismét képes volt alulmúlni önmagát és a szintetikus euróból számolt (1,4560) szintnél is mélyebbre zuhant a közös európai valutával szemben. Közben az olaj ára gyakorlatilag nem változott, mivel a 100 dolláros lélektani határ egyelőre megálljt parancsol az ár további emelkedésének. Valószínű, hogy a befektetők 100 dollár környékére építették be profitrealizáló eladásaikat, fedezeti ügyleteket kötve, ami tartja az árat a 95-96 dolláros szinten. Ha ezeket a pozíciókat kiütik, akkor viszont a 100 dollár fölé emelkedő olajár tovább menetelhet, újabb lendülettel, akár rövid távon is a 110 dolláros szintre. Így trendfordulóra most nem számíthatunk. A részvénypiacokon viszont nem ennyire egyértelmű a helyzet. A kínai jegybanktól érkező hírek szerint a jövőben a megtakarításokat a dollár helyett az erősebb devizák irányába terelik, a kínaiak külföldi befektetéseit pedig erősen támogatják, miközben a külföldiek kínai értékpapír-befektetéseit korlátozni kívánják.

Ezek a tervek erőteljes korrekciót generáltak, amit erősített, hogy további bankokról derült ki: óriási károkat okoz a másodlagos jelzálogpiac bedőlése. Csütörtökön a Cisco jelentése borzolta a kedélyeket, miszerint az amerikai bankok, kereskedők, nagyvállalatok technológiai megrendelései jelentősen csökkennek a közeli jövőben. A feltörekvő piacokon közben jelentősen emelkedett a volatilitás, talán csak a kelet-európai régió jelent üdítő kivételt ez alól. Sanghaj immár 5300 pontra esett a 6000 pontos csúcs után, ami azért figyelmeztető jelzés a feltörekvő piaci befektetőknek.

Devizapiac. A már említett EUR/USD változás érdekes fejleményeket hozott a teljes piacon.



Az euró erősödése már nem meglepő, de olyan helyzetet teremtett, amire ma még kevesen figyelnek. Miközben a dollárral szemben történelmi csúcsokra emelkedik az euró jegyzése, a japán yennel szemben érdemlegesen nem változott a jegyzés. Ez csak úgy lehetséges, hogy a carry-trade ügyleteket zárják. Mivel azonban ezúttal nem erősödik a yen az euróval szemben, a befektetők nem érzik a helyzet súlyát. A feltörekvő piacok mozgásai is alátámasztják ezt a teóriát, hiszen az elmúlt napokban korrekciós szakaszt láttunk ezeken a piacokon, miközben a helyi devizák is enyhe gyengülést mutattak.

Az EUR/USD tekintetében továbbra sem találunk olyan sarokpontokat, amelyek mentén akár csak a rövid távú mozgásokat is meg tudnánk jósolni, így ezúttal is kivárást javasolunk. Az utóbbi időszakban megerősödtek azok az elemzői vélemények, hogy lassan itt az ideje a dollár erősödésének – ami várakozásaikba is beépült –, de a piaci trendek egyelőre ezt nem támasztják alá.

Az euró további erősödése ugyanakkor korlátosnak tűnik, legalábbis a gazdasági fundamentumok és az ésszerűség oldaláról vizsgálva (exportra gyakorolt negatív hatás), de a rövid távú piaci mozgások ettől még bőven megengedik a további erősödést. Itt szintén kivárás a javaslatunk. Talán azok számára nyújthat érdekes terepet az EUR, akik hisznek a feltörekvő devizák – így a forint – gyengülésében.



A HUF akkor gyengülhet jelentősebben, ha a 250-254-es range gyenge oldalán kilép a sávból, de ehhez az is kellene, hogy a hazai makrogazdasági számok a várakozások alatt alakuljanak. Erre most nincs nagy esély, mivel a kormányzati tervszámokhoz mérten még van tartalék a gazdaságban. Persze komolyabb piaci korrekció sem zárható ki, de az előző hét eseményei azt mutatják, hogy ma még az esésben sokan vásárolnak, ami azt jelentheti, hogy a nagyobb korrekció ezúttal elmaradt. De ezzel együtt a később bekövetkező korrekció esélye emelkedett, miközben a korrekció mértéke is annál nagyobb lehet, minél később következik be a trendváltás. Ma még a HUF tartását javasoljuk, de itt fontos, hogy csak rövid kötvényekben érdemes tartani a tőkét!

A rövidebb futamidejű termékek javasolhatók (Oldaltörés)

Kötvénypiac. Az amerikai államkötvények egy átmeneti hozamemelkedés után ismét drágulni kezdtek, ami annak köszönhető, hogy a piac a dollár erősödésében bízik. Ezek a mozgások azonban nem voltak jelentősek, hiszen a 10 éves államkötvények hozamai 4,26-4,38 százalékos sávban szóródtak. Itt tehát nem volt érdemi változás.

A mozgás mértéke ugyanakkor meglepő, mivel a kínai és más keleti országok által birtokolt amerikai államkötvényeken keresztül óriási nyomást kellett volna gyakorolnia a kínai nyilatkozatoknak, mely a kínai tartalékok befektetésére vonatkozott. Itt egyértelműen a dollár gyengülése bekövetkezett, de a kötvényhozamok nem igazán reagáltak. Ez annak is köszönhető, hogy közben az infláció alakulása is magasabb lehet, mint korábban feltételezték a befektetők, illetve annak, hogy ezek a nyilatkozatok csak terveket taglalnak, de érdemi lépés kínai részről nem történt, azaz amerikai államkötvények eladása részükről nagy valószínűséggel nem történt. Annál inkább érezhető volt a piaci hangulat változása a hazai állampapír piacon. A hozamok emelkedtek a piacon, a kereslet azonban nem csökkent jelentősen, tehát a helyzet nem drámai, de figyelmeztető jelek vannak!


A hozamok emelkedése is a feltörekvő piaci bizalom és a kockázatvállalási hajlandóság csökkenését mutatja. Hazai okot nem nagyon tudunk mondani, így csakis a nemzetközi piac alakulása lehet az ok. Ennek ismeretében ma csak a rövid (3-6 hónap) állampapírok tartását/vételét javasoljuk. Ha idegen devizákban gondolkodunk, akkor továbbra is az euró alapú kötvények/kötvényalapok vételét javasolhatjuk, de itt is inkább a rövidebb futamidejű termékek vétele javasolható.

A részvénypiacokon igen erős mozgásokat láthattunk. Ennek oka, hogy az amerikai gazdasággal kapcsolatban továbbra is erős kételyek élnek az elemzőkben, de ma nem tudnak az eddigi „befektetési szokásoktól” eltérő alternatívát kínálni. A pénzbőség továbbra is magas a világon, így a kockázatvállalási hajlandóság is magas, de – és ez a fontos –, tovább már nem emelkedik, hanem a magas szinteken ingadozik. Ebből fakad, hogy a volatilitás és a kockázatok emelkednek, az elérhető nyereség viszont csökken. Ez a trend vezethet el egy nagyobb korrekcióhoz.

A legokosabb döntés a kivárás (Oldaltörés)


 



Részvénypiac.
Mint a BUX alakulását mutató ábrán is jól látszik, a nyári korrekció után szépen növekedett a piac, ez a trend azonban a múlté. A többi feltörekvő esetében, de egyik-másik fejlett piacon is a nyári csúcsot meghaladó árszintek alakultak ki. Onnan aztán egyenesen vezetett az út a mai – kissé konszolidáltabb – szintekig. A kérdés most az, hogy mi következik: a korrekció utáni emelkedés, vagy folytatódik a korrekció és kialakul egy eső trend?

Inkább – sajnos – a második verzió esélyesebb, mivel az EUR/JPY és az USD/JPY esetében a carry-trade zárásokat látjuk. Ez az EUR/JPY esetében nem egyértelműen látszik, hiszen az EUR veszetten erősödik, így a zárások csak a további erősödést állítják meg, de nem okoznak jelentős yenerősödést. A dollár esetében pedig azt is mondhatják a befektetők, persze, hogy erősödik a yen, hiszen a dollár általánosan gyengül a piacokon. De itt is pozíciózárások lehetnek a háttérben.

Ebből következően ma a részvénypiacokon általában a kivárást javasoljuk, mivel a hektikus ármozgások nem biztosítanak kellő hozamot, viszont jelentős kockázatot jelentek. Egyszerűbben fogalmazva: a volatilis piacokon trendek nélkül csak day trade-ekkel lehet eredményt elérni, de a napon belüli ügyletek esetében tanácsot nem adhatunk, mivel itt olyan pillanatnyi motívumok döntenek, amelyeket előre lehetetlen megjósolni. A hazai piac sem kivétel; itt is kivárást javasolunk.

A feltörekvő piacok közül ma egyedül az orosz és a brazil piac ajánlható. Az orosz a magas olajár miatt, a brazil piac a Rio Tinto felvásárlás miatt lehet érdekes. A Rio Tintóra ugyanis a BHP Billiton vételi szándékot jelentett be, de a Rio kevesli az ajánlatot. A szakértők szerint erős az esély a magasabb árra, illetve a tényleges felvásárlásra is, ami további áremelkedést hozhat.

Ajánlások (Oldaltörés)


Állampapír piac:

- állampapírok: 3-6 hónap vétel/tartás

- vállalati kötvények: eladás

Nemzetközi részvénypiac:

- EU részvények: kivárás

- USA részvények: kivárás

- Orosz részvények: vétel

- Egyéb feltörekvők: Brazília

Hazai részvénypiac:

- Hazai részvények: kivárás

Befektetési alapok:

- Dél-Amerika, Oroszország, alapok: tartás

Fürjes Szabolcs

zöldhasú
Hirdetés