2007. szeptember. 25. 13:42 MTI Utolsó frissítés: 2007. szeptember. 25. 13:45 Gazdaság

Bajnai átalakítaná a jegyzői rendszert

Átalakítaná a jelenlegi jegyzői rendszert Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter, így például több helyi feladatot a kistérségi szintre telepítené át. A szakminiszter erről a Települési Önkormányzatok Országos Szövetségének (TÖOSZ) budapesti elnökségi ülésén beszélt.

Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter a tervezett "reformértékű lépések" között említette az önkormányzatok vagyonkezelői jogainak kiterjesztését, az erős középszint létrehozását, valamint az önkormányzatok feladatainak , és az ahhoz rendelt források áttekintését.
 
A miniszter egyebek mellett "kicsit" erősítené a polgármesterek jogállását, hogy adott esetekben elkerüljék a képviselő-testülettel szembeni "béna kacsa" állapotot. Bajnai Gordon szerint megoldást kellene találni arra is, hogy az önkormányzatok egyértelműen jogsértő döntéseit ne lehessen évekig fenntartani. Utalt arra, hogy ezeket a döntéseket csak az Alkotmánybíróság vagy más bíróságon lehet megtámadni. Példaként említette a mátraszőlősi iskola esetét.
 
Mint mondta, ezért felmerül, hogy a közigazgatási hivatalok ne csak ellenőrzési, hanem "bizonyos szempontból" felügyeleti jogosítványt is kapjanak, így például egy "rövid határidőre felfüggeszthessenek döntéseket". A jegyzők jelenlegi helyzetéről szólva arra hívta fel a figyelmet, hogy 2.500 jogosítványuk van; ebből 1.750 körüli az állami feladatok száma, az államnak mégsincs beleszólása ezekbe.
 
Bajnai Gordon az önkormányzati reform kérdéséről azt mondta, ahogy az előző kormányok, úgy a Gyurcsány-kormány sem tudott "jelentősebb lépéseket" tenni a kétharmados parlamenti támogatás hiányában. Reformot azért érdemes csinálni, hogy jobb szolgáltatást adjunk az állampolgároknak, hogy valami lényegesen olcsóbb legyen, vagy hogy egy új feladatot meg tudjunk oldani - fogalmazott. Mint mondta, csak ez a három indokolhatja a reformot.
 
A szakminiszter szólt arról is, hogy megváltoztatják a hátrányos helyzetű kistérségek körének meghatározását. Ennek alapján a 174 kistérség közül 91 tartozik ebbe a kategóriába, ám közülük csak 47 vehet részt az úgynevezett "kivezető" programban, és ezen belül 33 kaphat célzott programokon felzárkóztató támogatást. Ez utóbbi 33 leghátrányosabb kistérségben mintegy egy millióan élnek - tette hozzá. Közölte, az önkormányzatoknak "adóügyben" 2008-tól nem kell nagy változásra számítaniuk
 
Molnár Gyula, a TÖOSZ elnöke az érdekképviselet álláspontját ismertetve azt mondta: az elmúlt esztendőkben tovább gyengült az önkormányzatok önállósága és autonómiája. Az önkormányzatok jelentős függőségben vannak a központi kormányzattól. Megjegyezte ugyanakkor: "ez nem aktuálpolitika", ez a mindenkori kormányzatra vonatkozik. Közölte, a legnagyobb bajnak azt tartják, hogy ez elmúlt 17 évben számtalan új kötelező feladatot kaptak az önkormányzatok, ám az ezek ellátásához szükséges források jelentős részét nem tették hozzá.
 
A legnagyobb önkormányzati érdekképviselet elnöke a kistelepülések komoly problémájának nevezte, hogy a MÁV járatmegszüntetései után a Volán több településen is leállítja szolgáltatását, így ezek a falvak tömegközlekedés nélkül lehetetlen helyzetbe kerülnek. Arra hívta fel a figyelmet, hogy a Volán állami tulajdonban van, így e települések kiszolgálása állami feladat kell, hogy legyen.
 
Bajnai Gordon válaszul azt közölte, egyetért azzal, hogy ez állami feladat, és maga sem tartja jónak a helyzetet, mert sérti a közlekedésben az esélyegyenlőséget. Közölte azt is, még ebben az évben ki akarják dolgozni az úgynevezett "önkormányzati minimumot". Ez azokat a minimális önkormányzati szolgáltatásokat rögzítené, amelyek a legkisebb településen is elérhetőek kell hogy legyenek.
 
Kitért arra is, hogy az önkormányzati szövetségek megpróbálnak a politikai pártokkal megállapodni az önkormányzatiságot érintő kétharmados törvénymódosítások támogatásáról. Ezzel, mint mondta, "bizonyos terheket készen állnak átvállalni a kormánytól".
 
A TÖOSZ egyik Heves megyei képviselője a falvak problémái között egyebek mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a térség falvaiból a legtöbb "magyar" gyereket szülei városi iskolába viszi, és a kistelepüléseken csak az egyébként is hátrányos helyzetű roma gyerekek maradnak. Ennél nagyobb szegregáció már nincs is - figyelmeztetett. Bajnai Gordon válaszul azt mondta: a szegregáció ügyében tárcaközi bizottságot hozott létre, amely októberben teszi le ajánlásait a lehetséges jogszabály-módosításokkal kapcsolatban.
 
zöldhasú
Hirdetés