GVH: 15 millió forintos bírság a K&H Banknak
A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) versenytanácsa csütörtöki határozatában megállapította, hogy a Kereskedelmi és Hitelbank Zrt. hitelkártyáit népszerűsítő tájékoztatásával megtévesztette a fogyasztókat, ezért a bankot 15 millió forintra bírságolta.
A K&H várhatóan a Fővárosi Bíróságon támadja meg a határozatot.
Az eljáró versenytanácstag a határozat indoklásában elmondta, hogy a bank 2003-ban egyes piaci tájékoztatásaiban a fogyasztók megtévesztésére alkalmas módon közölte, hogy hitelkártya termékeit a fogyasztó "akár 45 napig kamatmentesen használhatja".
A pénzintézet egyes hitelkártyáira vonatkozó kamattájékoztatása azért minősült jogellenesnek, mert nem tájékoztatta a fogyasztókat arról a lényeges körülményről, hogy a hitelkártyához kapcsolódó kamatmentesség csak bizonyos feltételek teljesülése esetén valósulhat meg.
A kamatmentesség ugyanis attól függ, hogy a fogyasztó a rendelkezésére álló meghatározott határidőn belül megfizeti-e a hitelkeretét terhelő összes tartozását, azaz vásárlások, készpénz felvételek, kamatok, költségek és díjak együttes összegét.
A GVH szerint a bank piaci tájékoztatásai a fogyasztók számára azt a hamis látszatot keltették, hogy lehetőségük van maximum 45 napig kamat nélkül használni hitelkeretüket, s csak a határidő leteltétől kezdődően kell kamatot fizetniük a felvett hitel után.
A pénzintézet mellett az eljárásba társként bevont cégekkel - többek között a K&H Medicien Egészségpénztárral, a K&H Lízinggel, és a K&H Autófinanszírozó társasággal - szembeni versenyjogi eljárást a GVH megszüntette.
A K&H Bank jogi képviseletét az ügyben ellátó Barakonyi Zoltán a Martonyi és Kajtár iroda ügyvédje elmondta: mivel indokolatlannak tartják a hivatal döntését és alaptalannak a bírság összegét, ezért azt várhatóan megtámadják a Fővárosi Bíróságon, miután megkapták a GVH írásos határozatát.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.