Jó energiahatékonyságra utalnak a CO2-adatok a Deloitte szerint
Regionális összehasonlításban hatékony ipari energiafelhasználásra utal, hogy egységnyi GDP előállításhoz Magyarországon viszonylag alacsony a szén-dioxid-kibocsátás – mondta Reiniger Róbert, a Deloitte környezetvédelmi szolgáltatások üzletágának igazgatója.
Reiniger közölte, hogy az EU emissziókereskedelmi rendszerébe tartozó magyarországi ipari létesítmények 2005-ös adatok szerint 233 tonna szén-dioxidot bocsátottak ki egymillió dollárnyi bruttó nemzeti termék előállításához.
A régió 2004-ben csatlakozott országai közül csak Lettországban jobb a "szén-dioxid-intenzitás", millió dolláronként 178 tonnával. A legrosszabb mutatója, 769 tonnával Észtországnak van, a sorban 666 tonnával Lengyelország, 659 tonnával Csehország következik.
Reiniger Róbert megjegyezte, hogy ezek a számok iránymutatóul szolgálhatnak az ipar fajlagos energiafelhasználásra vonatkozóan, de az egész ország energiahatékonyságát nem fejezik ki kellőképpen. Utalt arra, hogy az emissziókereskedelmi rendszerbe tartozó cégek uniós szinten, és Magyarországon is a teljes üvegházhatású kibocsátás, illetve energiafelhasználás 30-40 százalékát fedik le.
Az igazgató kedvező fejleményként értékelte, hogy az ETS-rendszer magyarországi cégeinek 2005-2006 között mintegy 200 ezer tonnával 25,8 millió tonnára csökkent a szén-dioxid-kibocsátása, holott a GDP ha lassan is, de bővült.
Hozzátette, hogy hosszú távon nem feltétlenül lesz tartós ez a folyamat, ugyanis elképzelhető, hogy csak az enyhe tél miatt esett vissza 2006-ban az energiafogyasztás, ezáltal pedig a szén-dioxid-kibocsátás.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.