2005. január. 06. 13:38 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 06. 13:48 Világ

Uniós igen a magyar széndioxid-kibocsátási tervre

Az Európai Bizottság hivatalosan is bejelentette, hogy még az év vége előtt elfogadta a széndioxid-kibocsátások engedélyezett mennyiségeire vonatkozó nemzeti tervet az Európai Unió öt tagországában, köztük Magyarországon.

Mint a brüsszeli végrehajtó testület csütörtökön közölte, Magyarország, Litvánia, Ciprus és Málta tervét feltétel nélkül fogadták el, a spanyol tervet azzal a feltétellel, hogy technikai módosításokat hajtanak még végre rajta.

A tagországok ezekben a tervekben határozták meg azt a kibocsátási mennyiséget, amelyeket a legnagyobb energiafelhasználó ipari létesítmények részére szándékoznak kiosztani, hogy azok részt vehessenek az év első napjától már megkezdődött kibocsátás-kereskedelemben. A magyar tervben 261 létesítmény részére összesen 93,8 millió tonnányi kibocsátás szerepel.

Az öt országos döntéscsomag összese közel 1 300 létesítmény számára biztosít engedélyezett kibocsátási mennyiségeket, mintegy 680 millió tonnányit. A bizottság tavaly júliusban és októberben már elfogadta a tagországok nagyobb részének terveit, amelyek a becsült engedélyezett mennyiségek közel 60 százalékát képviselték több mint 7 800 létesítménnyel.

A bizottsági közlemény emlékeztet arra: az EU kibocsátás-kereskedelmi rendszere azt fogja biztosítani, hogy az energia- és az ipari szektorban az üvegházhatást fokozó gázkibocsátásokat a gazdaság számára a legalacsonyabb költségen csökkentsék. Segít a rendszer az EU-nak és tagállamainak a kiotói klímavédelmi egyezmény keretében kitűzött kibocsátási céljaik elérésében.

A bizottság összesen 21 tagország tervének értékelését lezárta már, így Ausztria, Belgium, Ciprus, Dánia, Egyesült Királyság, Észtország, Finnország, Franciaország, Hollandia, Írország, Lettország, Litvánia, Luxemburg, Magyarország, Málta, Németország, Portugália, Spanyolország, Svédország, a Szlovák Köztársaság, valamint Szlovénia tervét. A Cseh Köztársaság, Olaszország, Görögország és Lengyelország terveinek vizsgálata folyamatban van.

Sztavrosz Dimasz környezetvédelmi biztos csütörtökön azt is kijelentette: a lehető legrövidebb időn belül megvizsgálják a hátralévő terveket is, hogy valamennyi tagállam teljes körűen részt vehessen a kibocsátás-kereskedelmi rendszerben. Hozzátette: "a lehető leghamarabb meg kell oldani azt a problémát, hogy néhány ezer létesítmény számára még nem ismeretesek a számukra kiosztott mennyiségek".

A magyar tervvel kapcsolatban a bizottság jelezte: miután decemberben Budapesten még módosították a tervet, az ellen semmilyen kifogás nem merült fel. A korábban bejelentett tervhez képest mindazonáltal Magyarország visszavonta a tervezett utólagos kiigazításokat. Minden érintett magyar vállalat részt vehet a kereskedelemben - jelezte a testület.

A kibocsátásra vonatkozó uniós irányelv értelmében a 20 megawattnál nagyobb hő-, illetve villamosenergia-termelő tüzelőberendezések, olajfinomítók, a vaskohászat- és az acéltermelés, a cement-, az üveg- és építőanyag-gyártás, valamint a papíripar nagyobb üzemei ezentúl csak engedély birtokában bocsáthatnak ki széndioxidot (2008-tól várhatóan újabb ágazatokat, köztük a közlekedést is bevonják a rendszerbe). Magyarország azon EU-tagállamok közé tartozik, amelyek teljesítik a kiotói egyezménnyel összefüggő kötelezettségeiket, így várhatóan eladó lesz a szennyezési kvóták piacán.

Hirdetés
Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.