Befektetési tanácsok szeptember elejére
Az elmúlt időszak konszolidációt hozott, a jelzálogpiaci sokk után a gyorsjelentések, illetve az egyedi „sztorik” mozgatták a piacokat. A feltörekvők magukhoz tértek, emelkedő trend alakult ki, de a volatilitás – ezzel együtt a kockázat – továbbra sem csökkent. A csökkenő trendben egy emelkedő korrekciót látunk.
Az amerikai makrogazdasági adatok jó képet festenek a gazdaság állapotáról, de a tervezett kormányzati intézkedések – alacsonyabb hitellehetőség – most durva beavatkozásnak tűnik a gazdasági folyamatokba, amelyek torzító hatása egyelőre nem átlátható. A gazdasági növekedés jó (4 százalék), a munkanélküliség is jól alakul, az infláció mérséklődik és az amerikai jegybank szerepét betöltő FED-et a hitelválság is a kamatvágás irányába mozdíthatja ki. Ez hathat Európában is, ahol az elemzők egyre messzebb tolják a várható kamatemelés időpontját. Mivel azonban az infláció immár egy éve a 2 százalék cél alatt van, nem valószínű, hogy az Európai Központi Bank (ECB) emel a kamatokon, hiszen a gazdasági konjunktúra túljutott a csúcspontján, így nem lenne egészséges dolog a kamatokkal is visszafogni a növekedést. Így – véleményünk szerint – a kamatvágás Európában sokáig nem lesz napirenden. Ma ezt még nem árazza a piac, így itt határozott lehetőségeket látunk a magas megtérülésű befektetésekre.
Devizapiac. A devizapiaci események ezúttal érdekesen alakultak, különösen a vezető devizák tekintetében.
Az EUR/USD a dollár erősödése után ismét irányt váltott és a májusi szintek közelébe került. Ez most választóvíz lehet, mivel innen a további gyengülés és az újabb erősödés is egyaránt lehetséges. Ha nem gyengül tovább a dollár és esetleg eléri ismét az 1,33-1,34-es értéket, akkor az év elejétől fennálló trend törhet meg. Ez nem kizárt, mivel – meggyőződésünk -, hogy a piac az ECB kamatemelését beárazza az árfolyamokba, de ez nem fog bekövetkezni. Addig amíg változik a piaci megítélés a kamatpálya tekintetében oldalazó mozgást várunk. Így most ezen a területen nem látunk kivételes befektetési lehetőséget.
A feltörekvő piaci devizák és a carry-trade finanszírozó devizáinak mozgása is érdekes fejleményeket hozott, hiszen a pozíciókat ismét elkezdték kiépíteni, ami a CHF és a JPY gyengülését eredményezte. Azt azonban látni kell, hogy a korábbi trend megtört, így ma itt is kétesélyes a keresztárfolyamok elmozdulásának iránya. Ez azt jelenti, hogy ma egyáltalán nem biztos, hogy a korábbi kereskedési stratégia újra beindítja a vég nélküli emelkedést, sőt. Arra számítunk, hogy ismét az árak csökkenése fog bekövetkezni a feltörekvő piacokon, így a pozíciók zárása ismét erősíteni fogják a finanszírozó devizákat, míg a feltörekvő piaci devizák gyengülhetnek.
Tehát ma azt mondhatjuk, hogy érdemes EUR és USD irányba mozdulni, de a két vezető deviza keresztárfolyama jelentősen nem fog változni. Ennek következménye, hogy itt rövid lejáratú eszközöket érdemes vásárolni a hitelpiacon, de itt inkább európai befektetésekben érdemes gondolkodni a félreárazott kamatpolitika okán.
Kötvénypiac. A kötvénypiacokon azt láthattuk, hogy az Egyesül Államokban az államkötvények – menekülő pénzügyi istrumentumok lévén – jelentős hozamcsökkenés ment végbe, miközben a beáramló tőke jelentősen erősítette a dollár árfolyamát is. Ez extraprofitot jelentett a befektetőknek. A hozamok a 10 éves szegmensben 5,1-5,2-ről egészen 4,-4,4-ig csúsztak vissza.
Ez a trend – mint korábbi ajánlásaink szerint is vártuk – magas köztes hozamot biztosított, de nem számítunk a trend folytatódására, így most a dollárkötvények esetében a rövidebb eszközöket ajánljuk (1 éves lejáratig), míg az EUR alapú kötvények esetében a 10 éves kötvények vételét tartjuk jó befektetésnek, hiszen az ECB – véleményünk szerint – belátható időn belül nem fogja megemelni az irányadó kamat mértékét. A hazai piacon nem látunk ilyen egyértelműnek tűnő trendet, amit az okoz, hogy a feltörekvő piacok megítélése általában is rendkívül vegyes, ami a napi árfolyamok alakulásán is lemérhető.
A hozamok emelkedő trendje nem tört meg, de rövid korrekció elképzelhető. Ennek ellenére nem javasoljuk a vételeket, mivel a korrekció mértéke nem elég arra, hogy ez extraprfitot jelentsen.
Részvénypiac. A részvénypiacokon továbbra is tart a magas volatilitás melletti kereskedés, de – egyes szektorokat kivéve – az emelkedés volt jellemző mozgás az elmúlt napokban.
Jól látható, hogy a BUX is követi a nemzetközi trendeket, miután a „Mol-sztori” lassan kiárazódik és az OTP is a fair értéke felé közelít. Egyelőre nem mondhatjuk, hogy egyértleműen megtört az emelkedő trend, de nem látunk pillanatnyilag olyan fundamentális indokot, amely a vételeket támogatná. Ez nem jelenti azt, hogy hosszabb távra nem érdemes részvényeket vásárolni, de az igen, hogy egy-két napos, vagy hetes intervallumon nem látunk jó lehetőségeket. Tehát itt ma a kivárást javasoljuk, ami nem jelenti azt, hogy esetleg újabb hírek egy-egy részvény esetében nem mozgatják meg a befektetők fantáziáját. Ilyen lehet az FHB, ahol az emelkedő közkéz-hányad (az ÁPV Zrt. eladta a tulajdonában lévő részvényeket) mellett felvásárlási célponttá válhat, hiszen – ha hinni lehet az információknak – nem került egy szakmai befektető sem meghatározó pozícióba, viszont az Allianz korábban már egy nagyobb mennyiséget vásárolt.
Ezen kívül a kisebb részvények (Synergon, Fotex) és a gyógyszeripari cégek jelenthetnek jó befektetési lehetőséget, de fontos, hogy hír legyen, újdonság, amely a társaságok kilátásait kedvezően befolyásolják. Így ezekre érdemes figyelni, de a vételekkel az új információkig várni kell!
Állampapír piac:
- állampapírok: USD: 0-1 év, EUR: 10 év
- vállalati kötvények: eladás
Nemzetközi részvénypiac:
- EU részvények: kivárás
- USA részvények: kivárás
- Orosz részvények: kivárás
- Egyéb feltörekvők: kivárás
Hazai részvénypiac:
- Hazai részvények: FHB vétel, vétel feltétellel, Fotex, Synergon, Egis, Richter
- Befektetési alapok:
Target Return típusú alapok
Fürjes Szabolcs
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.