Zöldáram: megszűnik az egységes, kötelező átvételi ár
Változik a megújuló energiaforrásokkal termelt áram támogatási konstrukciója jövő év január elsején - mondta Gordos Péter, a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium főosztályvezetője az MTI-nek szerdán az Országgyűlés gazdasági és informatikai bizottságának ülésén. Közölte, hogy a villamosenergia törvény javaslata alapján megszűnik a zöldáram jelenlegi egységes, kötelező átvételi ára.
Az alternatív energiaforrásokkal megtermelt áramra technológiánként különböző átvételi ár vonatkozik majd - jelezte a főosztályvezető. Hozzátette, hogy ezzel elkerülhetővé válik egyes megújuló energiaforrás-fajták túltámogatása, ugyanakkor lehetőség adódik az alultámogatottak versenyképessé tételére. Gordos Péter elmondta, hogy jelenleg a Magyar Villamos Művek, illetve a közüzemi szolgáltatók vásárolják meg a termelőktől a zöldáramot a piacinál magasabb áron. A különbséget a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium egy külön keretből kompenzálja. Ennek mértéke az idén eléri az 50 milliárd forintot, amely a rendszerirányítási díjba épülve végül a fogyasztókat terheli.
Januártól a Mavir veszi meg a zöldáramot, technológiánként differenciált áron, amelyet aztán a piaci kereskedőkre terhel rá azok piaci részesedésétől függően. A kereskedők maguk döntik majd el, hogyan építik be többletköltségüket a fogyasztói árba - mutatott rá a főosztályvezető. Kitért arra, hogy a villamosenergia törvény tervezete lehetőséget ad az úgynevezett zöldbizonyítványok bevezetésére is, ami ugyancsak a zöldáram-termelés terjedésének egyik állami támogató eszköze.
Gordos Péter magyarázata szerint ezeket a megújuló energiaforrásból áramot termelő társaságok bocsátják ki, majd piaci kereskedőknek adják át az értékesített villamos energiával arányosan. A rendszer a zöldenergia terjedését úgy szolgálja, hogy az állam évről-évre egyre több zöldbizonyítvány bemutatását írja elő a kereskedőknek. A főosztályvezető közölte: a Magyar Energia Hivatal 2008 közepéig vizsgálja meg azt, hogy felkészült-e a piac a zöldbizonyítvány-rendszer bevezetésére.
Matolcsy György, a gazdasági és informatikai bizottság fideszes képviselője az ülésen annak a véleményének adott hangot, hogy a kormány túl óvatos a zöldenergia elterjesztésének elősegítése szempontjából. Úgy vélekedett, hogy az Európai Unió által 2020-ra megjelölt 20 százalékos átlagos zöldenergia piaci részesedés elérésére kell Magyarországnak is törekedni. Az ellenzéki politikus utalt arra, hogy a magyar kormány ennél alacsonyabb részaránnyal számol az elkövetkező 13 évben. Matolcsy György szerint ennek a szándéknak már a villamosenergia törvényben meg kellene jelennie. Elmondta, hogy a főként biomasszával, illetve geotermikus energiával és napelemekkel megtermelt energiával ki lehetne váltani a földgáz-importnak azt a részét, amelyet erőművek használnak fel. Az agráriumban megvan erre a háttér - vélekedett a politikus.
Podolák György, a bizottság szocialista alelnöke szerint ezzel a kérdéssel nem a törvényjavaslat vitájának keretein belül kell foglalkozni. Az energiastratégiában kell kimondani társadalmi megegyezést követően, hogy az ország mekkora zöldenergia-arányt hajlandó vállalni 2020-ig - közölte a kormánypárti képviselő. Matolcsy György megjegyezte, hogy azért kell már a törvényen belül is erre a kérdésre kitérni, mert a késlekedő energiastratégia a törvény elfogadását követően válik véglegessé.
A bizottsgá a villamosenergia törvény javaslatot 14:10 arányban általános vitára alkalmasnak tartotta.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.