2007. április. 06. 15:19 MTI Utolsó frissítés: 2007. április. 06. 15:21 Gazdaság

Biomassza, biogáz: szakmai konzultáció a megújulókról

Németh Imre, a Miniszterelnöki Hivatal (MEH) államtitkára szerint elérhető az az európai uniós célkitűzés, hogy a magyarországi energiafelhasználáson belül a megújuló energiaforrások arány elérje a 20 százalékot, s ebben a legnagyobb szerepet a biomassza játszhatja.

A megújuló energiaforrások felhasználásának támogatására az unió mostani költségvetési időszakában, az elkövetkező 7 évben 70-80 milliárd forint támogatási összeg áll Magyarország rendelkezésére - mondta az államtitkár pénteken Budapesten, a megújuló energiaforrások felhasználásának támogatási lehetőségeiről szervezett szakmai konzultáción.

Németh Imre elmondta: Magyarországon a szénalapú energiahordozók felhasználását 15 százalékban válthatná ki a biomassza a közeljövőben. A biomasszán belül jelentős szerepet kaphat a biogáz, amely a települési szennyvíztisztítók, élelmiszeripari feldolgozók és mezőgazdasági állattartó telepek melléktermékeként hasznosítható.

Magyarországon jelenleg egy-két korszerű, az utóbbi években épített biogáz üzem működik, és további 10-15 régebbi tervezésű biogáz-mű, amelyben még az úgynevezett rothasztási technológiát alkalmazzák - tájékoztatott Eszes Zsolt, az Inwatech Környezetvédelmi Kft. ügyvezető igazgatója.

Elmondta: a biogáz hasznosítás Magyarországon a megújuló energiaforrásokon belül most még nem éri el a 10 százalékot. Ez az alternatív energia ugyanakkor rendkívül perspektivikus lehet a jövőben, amit a külföldi tapasztalatok is alátámasztanak. Az ügyvezető utalt rá: leggyakrabban külföldön 300-500 kilowatt teljesítményű biogáz üzemet építenek - ez a legkifizetődőbb alkalmazás a kistérségekben. Egy kilowatt villamos energia teljesítmény előállításának beruházási költsége jelenleg Magyarországon mintegy egymillió forint. Azaz egy 500 kilowatt teljesítményű biogáz üzem beruházási költsége eléri a fél milliárd forintot. 

Magyarországon ezen üzemek elterjedése a szakértő szerint, nagy mértékben függ majd a létesítéshez igénybe vehető támogatás nagyságától. Ez a jelenlegi ismeretek szerint - kis- és középüzemeknél - 20 százalékos, míg a mezőgazdasági hasznosítás esetén akár 40 százalékos is lehet.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?