Tech HVG 2024. november. 29. 19:03

Látványos, de elképesztően energiaigényes a polipok színváltoztatása – kiszámolták, mennyire

Emberi léptékben 23 perc futással egyenértékű energiát igényel az, hogy egy polip teljesen megváltoztassa a színét – mutat rá egy friss kutatás.

Nem lehet azt mondani a polipokra, hogy ne lennének sokszínű állatok – van ugyanis egy olyan képességük, ami nagyon ritka a természetben: színt tudnak váltani. Ez, túl azon, hogy emberi szemmel irigylésre méltó, több szempontból is előnyös a számukra.

Ennek segítségével túljárhatnak a ragadozók eszén, fordított helyzetben pedig ők maguk lephetik meg a zsákmányukat. Nincs azonban ingyen ebéd, a színváltoztatás energiaigényes folyamat – az azonban eddig nem volt ismert, hogy mennyire. Néhány biológus viszont vette a fáradságot, és pontosan megmérte, hogy egy polip teljes színváltása mennyi energiát igényel. Az eredmény pedig igen meglepő.

Kirt Onthank, a washingtoni Walla Walla Egyetem tengerbiológusa elmondta: ennek a megértése betekintést nyújt abba, hogy a polipok milyen kompromisszumokat kénytelenek kötni, hogy el tudjanak rejtőzni.

Mint az Interesting Engineering kifejti: a polipok – és más fejlábúak – speciális bőrszervekkel, az úgynevezett kromatoforokkal rendelkeznek. Ezek kis pigmentzsákok, melyek izomrostokhoz kötődnek, mint egy kerék küllői.

Mikor ezek az izmok ellazulnak, a pigmentzsákok gyakorlatilag láthatatlan kis pontokká zsugorodnak; ám amikor az izmok összehúzódnak, kitágítják a zsákokat, elterítve a bőrfelületen a pigmenteket. Mint Kirt Onthank kifejti, valamennyi kromatofora úgy működik, mint egy kijelző pixelei – és egy polipon 230 ilyen van minden négyzetmilliméteren. Viszonyításképp: ez meghaladja egy 13 hüvelykes, 4K-s monitor 180 pixeles értékét.

Szó szerint átlátszó tintahalat hoztak létre, az agykutatók már érdeklődnek

Megmutatják a szemmel láthatatlant: amerikai kutatók géntechnológiát bevetve hoztak létre átlátszó tintahalakat. Persze nem csak úgy öncélúan, hanem többek között az agykutatás számára.

A színváltás folyamata során ezekben a kis pixelszerű szervekben lévő izmok – melyekből több ezer van – összehúzódnak, ráadásul a polipok bonyolult álcázási mintázatokat is ki tudnak rajzolni. A PNAS folyóiratban publikált tanulmány részeként 17 polip bőrmintáit elemezték, és megállapították, hogy óránként a teljesen megváltoztatott színhez átlagosan 219 mikromol oxigén volt szükséges.

Onthank arányosította ezt emberi léptékűre a dolgot, és úgy becsülte, ha mi is tudnánk színt változtatni ily módon, az napi 390 extra kalória elégetésével járna. Ami egyenértékű egy 23 perces futással.

Ugyan nem a polip az egyetlen színváltoztatásra képes állat, de az átalakulásuk sokkal gyorsabb és pontosabb, mint mondjuk a kaméleonoké. Viszont a kutatók szerint lényegesen energiaigényesebb is.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?