A kormányok nem értik globalizációt
Az SAP a különböző kultúrák erősségeit „integrálva” próbálja globális jelenlétét erősíteni. Claus Heinrich, a vállaltirányítási szoftveróriás, az SAP AG igazgatósági tagja szerint a verseny nem régiók között, hanem sokkal inkább a különböző fejlesztő központok csoportjai között zajlik. A versenyhez a régiók szerinti felosztásnak semmi köze. Véleménye szerint egyik ország sem jobb a másiknál, csak más.
Claus Heinrich, az SAP AG igazgatósági tagja © SAP AG |
Ez a törekvés az SAP megfogalmazása szerint a kutatóközpontokon keresztül megvalósuló „organikus növekedést” jelenti. Claus Heinrich, az SAP AG igazgatósági tagja úgy gondolja, a vállalat számára a globalizáció nem lehetőség volt, hanem kényszer. Ma az SAP éves bevételének 80 százaléka a „hazai” német piacon kívülről származik.
Az SAP a vállalati stratégiájában a kultúrákban rejlő változatosságra is próbál alapozni: ahhoz, hogy a vállalat korlátok nélkül növekedhessen, túl kell lépnie a helyi piacok határain. Ez pedig a különböző kultúrák erősségeinek kihasználásával – a tudás, módszerek és folyamatok adaptálásával – lehetséges – mondta Claus Heinrich.
A HVG Online azon kérdésére, hogy költséghatékonyság szempontjából a világ különböző pontjain lévő laborok hogyan versenyezhetnek az ázsiai és indiai társaikkal az SAP AG igazgatósági tagja úgy válaszolt, hogy a költség nem minden, egyik ország sem jobb a másiknál, csak más. Lehet, hogy ma India a legolcsóbb, holnap viszont Kína lesz. Csupán olcsóságra hosszú távon nem lehet alapozni, a globális folyamatok ugyanis kiegyenlítik egymást. Bár a fejlesztő központok között van némi verseny, de ez sokkal inkább csoportok között zajlik, nem pedig régiók között – emelte ki.
Az SAP fejlesztési központjai |
Az SAP-nek világszerte nyolc fejlesztő laborja van: Németországban, az Amerikai Egyesült Államokban, Kínában, Indiában, Magyarországon, Bulgáriában, Kanadában és Izraelben. |
Emellett azt is megjegyezte, hogy nem szerencsés mindent egy lapra feltenni. Claus Heinrich szerint az a modell nem működik, hogy a világ egyik pontján csak gyárt egy cég, a másikon pedig elad. Nem beszélve az előre nem látható kedvezőtlen változásokról. Ezért is tekinti a vállalat előnyének, hogy az SAP fejlesztő központjai a világ több pontján vannak.
A vállalat a kutatási és fejlesztési (k+f) tevékenységének globális kiterjesztését a jövőben is folytatja: Henning Kagermann, az SAP AG vezérigazgatója elképzelhetőnek tartja, hogy az elkövetkezendő két-három évben Oroszországban nyílik egy új fejlesztőközpont. Az EMEA-régióban (Európa, Közel-Kelet és Afrika) egyébként az SAP átlag idén 10 százalék fölötti növekedésre számít a vállaltirányítási szoftverek piacán.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.