Ünnepélyesen átadták Abramovicsnak a Malévot
A Malév 3,598 milliárd forint értékű jelképes törzsrészvény ünnepélyes átadásával szerdán a Borisz Abramovics orosz üzletember érdekeltségébe tartozó hazai bejegyzésű AirBridge Zrt. lett a Malév magyar nemzeti légitársaság tulajdonosa.
© Stiller Ákos |
A Borisz Abramovics orosz üzletember érdekeltségébe tartozó, 51 százalékban két magyar magánszemély tulajdonában lévő AirBridge Zrt. szerdán, a tranzakció zárásával a Malév magyar nemzeti légitársaság 99,95 százaléknyi részvényének tulajdonosa lett.
Az ÁPV Zrt. 2006. szeptember 7-én hirdetett nyilvános ajánlattételi felhívással induló, tárgyalásos privatizációs eljárást, amelyre négyen jelentkeztek: az AirBridge Magyarország Zrt., a LAL investiciju valdymas litván befektetői csoport, Ofer Hava magánszemély és a részben a Malév pilótáinak vállalkozása, a Sky Alliance Zrt. A tárgyalásokat végül három ajánlattevővel kezdte meg, de a végső szakaszban a privatizációs szervezet csak Magyarországon bejegyzett AirBridge Zrt.-vel tárgyalt.
A légitársaság privatizációjára először 1992-ben tett kísérletet a privatizációs szervezet, amikor az öt milliárd forint jegyzett tőkéjű Malév 35 százalékát 77 millió dollárért vásárolta meg az Alitalia olasz légitársaság és a Simest állami befektetési társaság, mégpedig - mint ahogy az egy később közzétett kormányhatározatból kiderült - visszavásárlási garanciával. A 35 százalékos Malév-csomag állami visszavásárlása 1999 közepén történt meg két magyar bank közbeiktatásával azzal a céllal, hogy megkönnyítse a légitársaság tényleges privatizációját.
© Stiller Ákos |
Harmadszor, 2004-ben a 3,5 milliárd forint jegyzett tőkéjű Malév Rt. 99,95 százalékot kitevő részvénycsomagjára kiírt privatizációs pályázaton csak az Aviation Solution Kft. maradt, és az ÁPV a pályázatot eredménytelennek nyilvánította, mert az ajánlat nem felelt meg az elvárásoknak. Ezt egy újabb sikertelen privatizációs pályázat követte, aminek eredménytelenségéről 2005 augusztusában döntött a privatizációs szervezet igazgatósága. Az egyik ajánlattevő akkor is az AirBridge volt, míg a másik a magyar magánszemélyeket tömörítő ASBK Vagyonkezelő Kft.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.