A Die Pressének se tetszettek Gyurcsány szavai
Az Európai Unióban aggódnak a földgázellátásban képviselt oroszbarát magyar álláspont miatt – írta szerdán a Die Presse.
A konzervatív osztrák napilap szerint ez az álláspont az EU-ban "némi csodálkozást, hogy ne mondjuk, csalódást keltett". "Európa négy legfontosabb energiaprojektjének egyike, a Nabucco gázvezeték, amely 2012-től a Kaszpi-tengeri térségből Törökországon, Bulgárián, Románián és Magyarországon át Ausztriáig és Nyugat-Európáig szállítana földgázt, meghiúsulhat a budapesti »nyet« miatt. Különösen Gyurcsány Ferenc magyar miniszterelnöknek az a kijelentése keltett csalódást, melyben a Nabuccót »álomnak«, viszont a Gazprom orosz állami konszern ellenprojektjét, a Kék Áramlatot realitásnak nevezte" – folytatódik a cikk.
Az EU ezzel szemben szeretne az orosz gázellátástól függetlenebbé válni, és előnyben részesíti az OMV (osztrák gáz- és olajipari vállalat) által tervezett Nabucco-vezetéket, amely Iránból, a Kaszpi-tenger melletti régióból, sőt az arab térségből szállítana földgázt Európába – folytatódik a cikk. Hannes Swoboda osztrák szociáldemokrata európai parlamenti képviselő (az EP szocialista frakciójának alelnöke) kedden felszólította az Európai Bizottságot és az osztrák kormányt is, hogy növelje a nyomást Magyarországra. "A Gazprom és Putyin orosz elnök nem is kívánhatná az európai energiaellátás jobb megzavarását, mint a tervezett gázvezetékről való magyar lemondást" – idézte a lap Swobodát.
Az osztrák lap hozzáteszi: Magyarország mindazonáltal hivatalosan még a Nabucco-projekt mögött áll, amint azt a budapesti osztrák nagykövetség megkeresésére két héttel ezelőtt válaszolták. A Mol magyar olajvállalat, amely a Nabucco-konzorcium egyötödének tulajdonosa, nemrég cáfolta azokat a spekulációkat, hogy Magyarország már döntött volna a Kék Áramlat mellett. Az OMV ennélfogva nem látja veszélyben a tervet – írta a Die Presse.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.