2007. január. 01. 17:19 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 01. 17:07 Gazdaság

Eltérő londoni várakozások 2007-re a magyar gazdaságról

Eltérő irányú költségvetési, árfolyam- és pénzügypolitikai előrejelzéseket közöltek londoni feltörekvő piaci elemzők a 2007-ben várható magyarországi folyamatokról.

A véleményskála derűlátó oldalán áll a JP Morgan nemzetközi pénzügyi szolgáltató, amelynek a 2007-es magyarországi makrofejleményekről adott utolsó decemberi prognózisa szerint az idén „nagyszabású” lesz a költségvetési szigorítás, és ezért a 2007 végére kitűzött hivatalos hiánycél „nagy vonalakban reális”.

A ház az ESA-szabvánnyal számolt GDP-arányos magyar államháztartási hiány 3 százalékpontos csökkenésére számít ebben az évben, megállapítva, hogy mivel már tavaly adóemeléseket vezettek be, a kormány 2007-re beállított bevételi terve még „konzervatívnak is tűnik”. Mindemellett jelentős költségvetési tartalék, ellenőrző mechanizmusok, átláthatóságot javító intézkedések gondoskodnak róla, hogy a költekezés ne csússzon ki az ellenőrzés alól, áll a JP Morgan 2007-re szóló előrejelzésében. A cég szerint áprilisra válik lehetővé az első reformcsomag által elért előrelépés felmérése, de valószínű, hogy addigra az EU-bizottság az eddigieknél derűlátóbb értékelést ad a magyarországi költségvetési kilátásokról.

A londoni elemzői közösség által e kilátásokról alkotott vélemény markáns javulását jelezte, hogy karácsony előtt az addigi leminősítést valószínűsítő negatívról stabilra javította vissza Magyarország közepes befektetői, „BBB plusz” szuverén adóskockázati besorolásának kilátását a Standard & Poor´s. A világ legnagyobb hitelminősítőjének indoklása szerint a negatív kilátás stabilra módosítása, amellyel a cég gyakorlatilag levette a napirendről a magyar adósosztályzat belátható időn belüli rontását, tükrözi a haladást azoknak a jogszabályoknak és intézkedéseknek az életbe léptetésében, amelyek a gyorsan növekvő magyar államadósság-teher stabilizálásához szükségesek.

A Standard & Poor´s szerint a „figyelemreméltó” konszolidációs menetrend végrehajtása iránt mutatott kormányzati elkötelezettség jó eséllyel biztosítja, hogy „legalább a következő két évben” teljesülnek a költségvetési célok. A JP Morgan 2007-re adott magyarországi elemzése szerint az idén 1 százalékkal visszaesik a háztartási fogyasztás, és mivel ez az importot is visszafogja, a 2007-es gazdasági növekedés egyetlen motorja az export marad. A JP Morgan azzal számol, hogy a GDP-érték 2,5 százalékkal növekszik az idén a 2006-ra valószínűsített 4,00 százalékról, jövőre azonban 3,00 százalékra gyorsul vissza.

A gyengülő importigény révén az előrejelzés szerint az idén 5,7 százalékra, 2008-ban 4,7 százalékra csökkenhet a GDP-arányos folyómérleg-hiány a ház által 2006-ra várt 7,1 százalékról, a nettó külső finanszírozási igény pedig az EU-pénzek növekvő beáramlását figyelembe véve 2007-ben még alacsonyabb, a GDP-érték mintegy 4,5 százaléka lehet. A JP Morgan prognózisa szerint az MNB-nek valószínűleg az infláció 8,5 százalékra várt tetőzése ellenére sem kell tovább emelnie alapkamatát, sőt 2007 közepétől – ahogy az infláció ismét lassulásnak indul – 1,00 százalékpontnyi kamatcsökkentésre nyílik lehetőség. A forint ereje és a gyengülő olajár javítja a magyarországi inflációs kilátásokat, de az MNB 2008-ra szóló 3 százalékos inflációs céljának teljesítése „kihívásokkal terheltnek” tűnik, áll az elemzésben.

A magyar költségvetési kilátásokról adott – a londoni elemzői közösségen belül kisebbségi – borúlátó véleményeket képviseli a BNP Paribas, amely 2007-re adott decemberi utolsó előrejelzésében úgy vélte: az euróövezet várt idei lassulása „különösen rossz hír Magyarországnak”, ahol a növekedést egyébként is aláássák a szigorító intézkedések. Mindeközben azonban az első negyedévben 8 százalék fölé emelkedő infláció miatt az MNB előtt álló legfőbb kihívás az inflációs várakozások kordában tartása lesz, még mielőtt a magasabb megélhetési költségek megjelennek a bérkövetelésekben.

Ezért a BNP Paribas a pénzügypolitikai szigorító ciklus folytatódását várja: a ház szerint az MNB alapkamata 8,75 százalékon fog tetőzni áprilisban, és az év végéig is csak negyed százalékponttal süllyed, 8,50 százalékra. A ház csak 2008 közepére várja, hogy a jegybanki kamat 8,00 százalék alá kerül vissza; 2008 júniusára 7,75, 2008 decemberére 7,50 százalékos központi kamatot jósol a cég.

A BNP Paribas szerint 2007 elején „már látszani fognak a kormány által bevezetett takarékossági intézkedések korlátai”, és a forint korrigálni fog a jelenlegi árfolyamszintről, amely „az elmúlt hónapok eltúlzott erősödésének eredménye”. A ház szerint egyelőre van tere a forintnak a 250 körüli szint „kóstolgatására”, amíg a feltörekvő piacok általános támogatottsága kitart, de három hónapon belül korrekció várható, ami 2007 első negyedének végére „legalább 260-ig viszi vissza” az euró forintárfolyamát.

zöldhasú
Hirdetés