A londoni elemzők derűlátóbbak Almuniánál
Az EU pénzügyi biztosánál derűlátóbban ítélték meg pénteken londoni feltörekvő piaci elemzők a magyar költségvetési hiány csökkentésének kilátásait, azt jósolva, hogy fél éven belül Brüsszel is enyhíti saját deficitelőrejelzéseit.
A JP Morgan globális pénzügyi szolgáltató csoport londoni befektetési részlege által összeállított napi feltörekvő piaci helyzetjelentések pénteki kiadása szerint Joaquín Almunia előző napi budapesti látogatásán tett néhány "elkedvetlenítő" megjegyzést a magyar költségvetési helyzetről, amelyet "bizonyos mértékig súlyosnak" minősített. A ház felidézi, hogy Almunia magyarországi nyilatkozatai előtt a brüsszeli bizottság 7,4 százalékra jósolta a 2007-es magyar költségvetési hiányt, a hivatalos 6,8 százalékos GDP-arányos cél helyett.
A JP Morgan megjegyzi azonban, hogy az EU előrejelzésében csak a magyar parlament által október 31-éig elfogadott intézkedések szerepelnek, így kimaradtak belőle a 2007-es költségvetési tervezetbe foglalt lépések.
A pénteki londoni elemzés szerint a JP Morgan derűlátó azzal kapcsolatban, hogy a 2007-es költségvetési hiány "közel lesz" a hivatalos célhoz, és a ház arra számít, hogy az EU-bizottság lefelé módosítja majd hiányelőrejelzését a 2007 áprilisában esedékes következő féléves jelentésében.
Az utóbbi hetekben egyre több, a korábbiaknál jóval derűlátóbb értékelés hangzik el a londoni elemzői közösségben a magyar költségvetési kiigazítási program kilátásairól. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő - amely már csaknem egy éve az elsőrendű "A mínusz"-ról közepes befektetői szintre, "BBB plusz"-ra rontotta a magyar szuverén adóskockázati besorolást, és néhány hete erre is negatív kilátást adott - múlt héten Londonban kiadott 17 oldalas országelemzésében azt írta: központi forgatókönyve az, hogy 2007-ben sikerül az idei évre várt 10,1 százalékról a kitűzött 6,8 százalékra csökkenteni az ESA-szabvánnyal számolt államháztartási hiányt, és a deficit 2008-ban is "közel lesz" a 4,3 százalékos célhoz.
A Fitch minapi elemzése szerint az erőteljes bevételnövelő intézkedéseket zömmel már életbe léptették, és a magyar kormány egy sor "bíztató" kiadásvisszafogó lépést is bejelentett.
A ház hozzátette ugyanakkor: az elmúlt fél évben növekedett a kedvező előrejelzésre ható kockázat, és a kormánynak "jelentős hitelességi szakadékot" kell áthidalnia, mivel az utóbbi öt évben egyszer sem sikerült teljesítenie a költségvetési célokat, és Magyarország "modern kori történetében egyetlen kormány sem tudta két évnél hosszabb időn át csökkenteni a költségvetési deficitet a választások környékén végrehajtott lazítások után".
A Fitch-jelentés előtt egy héttel a maga a JP Morgan is a korábbiakhoz mérve feltűnően derűlátó jelentést közölt a költségvetési kilátásokról. A befektetési ház akkori elemzése szerint a cég néhány nappal korábban ismeretszerző látogatást tett Budapesten, és ennek során "igen jelentős bizalmat" tapasztalt aziránt, hogy a kormány képes lesz teljesíteni az ESA-szabvánnyal számolt deficitcélt, sőt a hiány ettől akár el is maradhat.
A ház elemzői a magyarországi látogatásról Londonban kiadott összefoglalóban kiemelték: független szakértők, sőt az MNB illetékesei is azzal számolnak, hogy a 2007-es költségvetési hiány 0,6-0,8 százalékponttal el fog maradni a 6,8 százalékos hivatalos céltól.
A JP Morgan azonban a két héttel ezelőtti jelentésben, és az Almunia-látogatásról kiadott pénteki londoni kommentárban is annak a véleményének adott hangot, hogy - jóllehet Gyurcsány Ferenc helyzete a következő egy évre szilárdnak tűnik - az MSZP a parlamenti ciklus második felében esetleg új miniszterelnököt keres majd, növelendő a párt népszerűségét a 2010-es választások közeledtével.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.