Londoni elemzők szerint februárra 8 százalék fölé megy az infláció
A következő nagy inflációs ugrás a jövő év elején akár 9 százalékig is felviheti a 12 havi adatokat, de utána ütemes csökkenés várható, mondták kedden, a konszenzusos átlagnak pontosan megfelelő, 6,4 százalékos novemberi éves infláció közzététele után londoni feltörekvő piaci elemzők, akik ugyanakkor eltérő előrejelzéseket adtak a várható monetáris pályára.
Michal Dybula, a BNP Paribas befektetési bankcsoport közép-európai feltörekvő piaci konzultánsa azt mondta: a következő érdekes fejlemény az lesz, hogy 2007 elején milyen mértékben hajtják fel az inflációt a központi árintézkedések, főleg annak ismeretében, hogy ezekhez bázishatások is hozzájárulnak majd éves összevetésben.
Dybula szerint január-februárban 8,2-8,3 százalékos éves inflációs adatok vérhatók, de vannak olyan várakozások a piacon, amelyek 9 százalék körüli márciusi tetőzéssel számolnak.
A szakértő előrejelzése szerint ezt követni fogja az MNB is: a BNP Paribas térségi elemzője 8,75 százalékon várja a magyar jegybanki kamat tetőzését 2007 első felében, és utána is csak fokozatos kamatcsökkentésre számít.
A Goldman Sachs befektetési csoport keddi londoni kommentárja szerint ugyanakkor még egy, negyed százalékpontos kamatemelés várható 2007 első negyedévében, utána az MNB "valamikor a nyáron" már elkezdi a kamatcsökkentést.
A GS várakozása szerint az éves összevetésű infláció 9 százalék körül fog tetőzni márciusban, bár a hatósági áremelkedések mértéke körül "módszertani bizonytalanságok vannak", mivel az energiaár-támogatások az eddigi gyakorlattól eltérően nem a fogyasztástól, hanem a jövedelemtől függnek majd.
A Dresdner Kleinwort, a Dresdner Bank londoni befektetési részlege szerint ugyanakkor a ház nem vár további magyarországi kamatemelést, annak ellenére, hogy számítása szerint az éves inflációs adatok 2008 elejéig nem térnek vissza a 3 százalékos célszintre.
A DrK elemzése szerint akkor várható kamatemelés, ha a bérkiáramlási nyomás erősödésére utaló jelek mutatkoznak, vagy ha a befektetői bizalom jelentősebb mértékben meginogna a jövő év első felében.
A JP Morgan londoni részlegének keddi kommentárja szerint is véget ért a magyar jegybank pénzügypolitikai szigorító ciklusa a jelenlegi, 8,00 százalékos kamatszinten, az infláció várható további gyorsulása ellenére is.
A ház szerint – amely előzetesen pontosan 6,4 százalékos novemberi inflációt jósolt – az év végén 6,5 százalékos éves adat várható, majd a drágulási ütem 8,5 százalék körüli szinten tetőzik februárban, 2007 végéig azonban 5 százalékra lassul vissza.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.