2006. szeptember. 13. 15:22 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 13. 15:41 Gazdaság

Bérnövekedési prognózis: Magyarország a sereghajtók között

Világméretekben jövőre az inflációt 1,9 százalékponttal meghaladó, 5,9 százalékos béremelésre számíthatnak a munkavállalók - mutatja ki a Mercer munkaügyi konzultáns csoport 60 országot felölelő felmérésében.

Az amerikai, az ázsiai és az európai régió országait tartalmazó, részben az OECD , illetve az IMF adataira támaszkodó összeállítás szerint Magyarország az utolsó öt ország közé került: 2007-ben a várható nominális béremelés üteme 4,8 százalék lesz 5,5 százalékos infláció mellett, ami 0,7 százalékos reálbércsökkenést jelent.

Németországban -0,2 százalékos, Ukrajnában -0,7, Argentínában -3,2, Puerto Ricoban -4,5 százalékos lesz az előrejelzés szerint a reálbércsökkenés.

A vizsgálatba bevont országok kétharmadánál átlagban 1- és 3,5 százalékos infláció feletti béremelés várható, és elenyésző számú országban érnek el a világátlagot kétszeresen meghaladó béremelést jövőre. A felmérés szerint a legnagyobb ütemű reálbéremelkedés előtt álló országok jövőre: Lettország (+6,8 százalék) Paraguay (+6,4 százalék), Kína (+5,0 százalék), Indonézia (+4,8 százalék) és a Dominikai Köztársaság (+4,8 százalék).

Az EU országokban Lettország mellett Litvánia, Szlovákia, Írország, Görögország a listavezető a reálbérek emelkedési ütemét tekintve ( 6,8 százalék és 2,0 százalék közötti sávban mozog).

A jelentés megállapítja, hogy többnyire a kelet-európai munkavállalók nyugati társaiknál nagyobb ütemű béremelésre számíthatnak. Az elemzés szerint Kelet-Európában hajtóerőt gyakorol a bérek gyorsabb emelkedésére a viszonylag alacsonyabb bérű, jól képzett, piaci ismeretekkel, mérnöki tudással, számítástechnika ismeretekkel rendelkező munkaerő iránti növekvő kereslet.

Az uniós béremelkedési listát  Hollandia, Portugália, Németország és Magyarország zárja, ezekben az országokban 0,7 százalékos reálbéremelkedés, illetve -0,7 százalékos reálbércsökkenés várható jövőre.
zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.