Bérnövekedési prognózis: Magyarország a sereghajtók között
Világméretekben jövőre az inflációt 1,9 százalékponttal meghaladó, 5,9 százalékos béremelésre számíthatnak a munkavállalók - mutatja ki a Mercer munkaügyi konzultáns csoport 60 országot felölelő felmérésében.
Németországban -0,2 százalékos, Ukrajnában -0,7, Argentínában -3,2, Puerto Ricoban -4,5 százalékos lesz az előrejelzés szerint a reálbércsökkenés.
A vizsgálatba bevont országok kétharmadánál átlagban 1- és 3,5 százalékos infláció feletti béremelés várható, és elenyésző számú országban érnek el a világátlagot kétszeresen meghaladó béremelést jövőre. A felmérés szerint a legnagyobb ütemű reálbéremelkedés előtt álló országok jövőre: Lettország (+6,8 százalék) Paraguay (+6,4 százalék), Kína (+5,0 százalék), Indonézia (+4,8 százalék) és a Dominikai Köztársaság (+4,8 százalék).
Az EU országokban Lettország mellett Litvánia, Szlovákia, Írország, Görögország a listavezető a reálbérek emelkedési ütemét tekintve ( 6,8 százalék és 2,0 százalék közötti sávban mozog).
A jelentés megállapítja, hogy többnyire a kelet-európai munkavállalók nyugati társaiknál nagyobb ütemű béremelésre számíthatnak. Az elemzés szerint Kelet-Európában hajtóerőt gyakorol a bérek gyorsabb emelkedésére a viszonylag alacsonyabb bérű, jól képzett, piaci ismeretekkel, mérnöki tudással, számítástechnika ismeretekkel rendelkező munkaerő iránti növekvő kereslet.
Az uniós béremelkedési listát Hollandia, Portugália, Németország és Magyarország zárja, ezekben az országokban 0,7 százalékos reálbéremelkedés, illetve -0,7 százalékos reálbércsökkenés várható jövőre.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.