2005. július. 11. 08:36 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 11. 08:45 Gazdaság

Harmadik napja csökken az olaj ára

Már harmadik napja olcsóbb a kőolaj a szabadpiacon, miután a jelek szerint az elvonulóban lévő Dennis hurrikán a vártnál jóval kisebb károkat okozott a Mexikói-öbölben.

A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolajfajta a legközelebbi, augusztusi határidőre közép-európai idő szerint hétfő reggel hordónként (159 liter) 58,99 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) Szingapúrban folytatódó, elektronikus ACCESS jegyzésében, 64 centtel olcsóbb a pénteki New York-i zárónál.

A West Texas Intermediate a legközelebbi határidőre az eddigi csúcsát a múlt héten, július 7-án, csütörtökön napközben érte el, hordónként 62,10 dolláron.

Az ólmozatlan normálbenzin a legközelebbi, augusztusi határidőre hétfő reggel gallononként (3,78 liter) 1,7520 dollár volt a szingapúri ACCESS-ben, 0,0114 dollárral kevesebb a pénteki NYMEX-záróértéknél.

Az északi-tengeri Brent könnyűolaj referenciafajta hétfő reggel hordónként 57,50 dollár volt a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén (IPE) a legközelebbi, augusztusi határidőre, ez pedig 70 centtel olcsóbb a pénteki zárónál.

A Brent legközelebbi határideje az eddigi csúcsát a múlt héten, július 7-én, csütörtökön érte el, hordónként 60,70 dolláron, napközben.

Jelentések szerint Kína kőolajimportja júniusban 11,12 millió tonna volt, valamivel kevesebb az egy évvel korábbi 11,27 millió tonnánál, miután az első hat hónapban még összesen 63,42 millió tonnát importált, 3,9 százalékkal többet a tavalyi első félévinél. A kínai olajtermékimport 21 százalékkal csökkent az első félévben a tavalyi első félévihez képest. Kína a világ második számú olajfogyasztója.

zöldhasú
Hirdetés
Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.