2005. július. 08. 14:15 MTI Utolsó frissítés: 2005. július. 08. 14:18 Gazdaság

Újra felfelé igyekszik az olaj ára

Péntek délre a reggeli csökkenő árirányzat megfordult a piaci nyersolajnál a New York-i árupiac elektronikus kereskedési rendszerében és 88 centes drágulással csütörtökhöz képest a hordónkénti ár 61,61 dollárig emelkedett az augusztusi szállítású amerikai könnyűolaj esetében.

A piaci drágulást elsősorban az amerikai finomítók hurrikánfenyegetettsége okozza, ez volt a hátterében a londoni merénylet előtti csütörtök reggeli drágulásnak, aminek során az ár túllépte a 62 dollárt is.

A Brent olajféleség Londonban ez időre 60 centtel drágult csütörtöki záró árához képest, elérve augusztusra az 59,88 centes hordónkénti árat. Csütörtökön reggel jutott el a kontraktus történelmi árrekordjához, a 60,70 dollárhoz.

Pénteken a korai reggeli órákban még csökkent a nyersolaj szabadpiaci ára elsősorban technikai jellegű eladások miatt. Árcsökkentő tényező volt az is, hogy a csütörtökön közölt hivatalos adat szerint a múlt héten az Egyesült Államokban a fűtő olajat és a dízel benzint is tartalmazó feldolgozott olajtermék-tartalék a vártnál jóval nagyobb mértékben, 4,0 millió hordóval bővült. A szakértők 1,3 millió hordó növekedésre számítottak. 

A nyugati féltekén irányadó amerikai West Texas Intermediate könnyűolajfajta a legközelebbi, augusztusi határidőre közép-európai idő szerint péntek hajnalban hordónként (159 liter) 60,52 dollár volt a New York-i árutőzsde (NYMEX) Szingapúrban folytatódó, elektronikus ACCESS jegyzésében, 21 centtel,0,35 százalékkal olcsóbb a csütörtöki New York-i zárónál.

Csütörtökön a nyugati féltekén irányadó West Texas Intermediate (WTI) amerikai könnyűolajfajta augusztusi jegyzése 55 cent gyengüléssel 60,73 dolláron zárt. Az északi-tengeri Brent augusztusi jegyzése 57 centtel 59,28 dollárra csökkent a londoni Nemzetközi Olajtőzsdén (IPE).

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.