2005. január. 18. 15:53 MTI Utolsó frissítés: 2005. január. 18. 15:57 Gazdaság

Bajban a Swiss: ezer dolgozót elküldenek

Az újabb átszervezés előtt álló Swiss svájci légitársaság - amely mindössze három éve jött létre a csődbe jutott Swissair romjaiból - kedden bejelentette, hogy a következő másfél évben ezer munkahelyet szüntet meg, és regionális flottája 13 kisebb gépét eladja.

Az igazgatótanács hétfőn kezdte meg a megbeszéléseket egy átalakítási tervről, ennek keretében 300 millió eurót akarnak évente megtakarítani, és két éven belül szeretnék nyereségessé tenni a céget. A Swiss jelenleg 7450 főt foglalkoztat.

A német Lufthansa légitársaság hétfőn cáfolta, hogy tárgyalásokat folytatna a Swiss International Airlines légitársasággal annak megvásárlásáról. A Swiss hétfőn, az átszervezést bejelentve, nem kommentálta a lap értesülését. A svájci kormány, 20 százalékkal a Swiss legnagyobb részvényese korábban már jelezte, hogy kedvezően fogadná a Lufthansa közeledését. A részvények többsége a legnagyobb svájci társaságoké, köztük a UBS és Credit Suisse bankóriásoké, illetve a Roche és a Novartis gyógyszergyéraké.

2003-ban 687 millió frank volt a társaság adó utáni vesztesége. Bár a tavalyi harmadik negyedben csekély nyereségre tett szert, a tavalyi első kilenc hónap összesített eredményében adó után vesztesége 17 millió svájci frank, a tavalyelőtti első kilenchavi 609 milliós veszteség után. A Swiss már tavaly júniusban közölte, hogy a korábbi tervek ellenére egész évre mégsem várható a nullszaldó elérése.

Repülési elemzők szerint a viszonylag kisebb nemzeti légitársaságokat - mint például az AUA, az Alitalia vagy a Swiss - az a veszély fenyegeti, hogy felőrlődnek a nagy hálózati társaságok és a diszkont társaságok által támasztott versenyben. Elemzők szerint a Swiss jelenlegi szerkezetében nem üzemeltethető gazdaságosan.

zöldhasú
Hirdetés
Itthon hvg.hu 2025. január. 09. 14:00

Szabó Andrea szociológus a Fülkében: Magyar Péter nem érte el a Fidesz magszavazóit, stabil a tábor

Videóra vált podcatsunk, a Fülke. A hangban követne bennünket, az a megszokott streamingfelületeken továbbra is megtalál minket, de most már a YouTube-on videóban is kint lesznek adásaink. Az új évad első részében Szabó Andrea szociológust kérdezte a Rogánt ért amerikai szankciókról, a Fidesz fiatalokat célzó stratégiájáról és többek között Magyar Péter dilemmáiról Kacskovics Mihály Béla.