Megfúrhatják a tőzsdefúziót
A Deutsche Börse igazgatóságát immár szinte minden irányból támadják a London Stock Exchange (LSE) felvásárlására irányuló törekvése miatt. Az egyik befektetői alap rendkívüli közgyűlés összehívását követeli.
A Deutsche Börse (DB) szombaton bejelentette, hogy a magának több mint 5 százaléknyi alaptőkét tudó TCI Alap menedzsmentje rendkívüli közgyűlés összehívására jelentett be igényt a DB igazgatóságánál. Az IT hétfőn konzultál a felügyelőbizottsággal - hangzik a válasz, amely azt is leszögezi: „a Deutsche Börse meg van győződve arról, hogy a tervezett akvizíció a részvényesek érdekét szolgálja”.
A gyermekek befektetéseit kezelő TCI álláspontja szerint a LSE részvényeiért kínált 530 penny túlzott ár a várható haszonhoz képest. A TCI inkább azt szeretné, ha a Deutsche Börse saját részvényeseinek forgatná vissza az extraprofitot. A TCI a felügyelőbizottság visszahívását és új grémium választását követeli - szól a Deutsche Börse közleménye.
A mintegy 2 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező Atticus csatlakozik a TCI-hez. Az amerikai tulajdonú befektetési alapok - amelyek szintén kisebbségi, ám szignifikáns tulajdonosi csoportot jelentenek a Deutsche Börse részvényesi körében- a TCI-vel egyezően követelik, hogy a DB a 600 millió eurós pozitív egyenlegét saját részvények vásárlásába forgassa vissza.
Érdekesség, hogy az amerikai befektetői érdekeket védő alapok a másik ajánlattevőnek, a párizsi székhelyű Euronext-nek is résztulajdonosai, s már kilátásba helyezték, hogy mindkét tőzsdecéget megakadályozzák a London Stock Exchange felvásárlásában.
"Az Euronext továbbra is versenyben van a London Stock Exchange-ért; a tárgyalások a következő napokban mindkét ajánlattevővel folytatódnak" - közölte Clara Furse, a LSE ügyvezető igazgatója.
A londoni City pénzügyi köreiben is nő az aggodalom a Deutsche Börse erőszakos vételi szándéka miatt, ugyanis a Clearstream fejlesztőcég a DB 100 százalékos, az Eurex-Clearing pedig többségi tulajdonában van: a LSE részvényesei a Deutsche monopolhelyzetének kiszolgáltatottjaivá válhatnak.
Ezzel szemben a LSE és az Euronext clearing-rendszerét működtető Eurocleart több mint 120 bank tulajdonolja; a LSE és az Euronext mindössze 3,5 százaléknyi tulajdonrészt birtokol. A Deutsche Börse ajánlatát ellenséges kivásárlásnak minősítők fő érve éppen ez: szerintük csak a Euroclear biztosít átláthatóságot, tiszta versenyt és befektetői biztonságot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.