Közös közép-kelet-európai tőzsde 2010-re
Legkésőbb 2010-ig létrejöhet a bécsi és a budapesti tőzsde által kezdeményezett közös közép-kelet-európai tőzsdei szövetség - jelentette ki Szalay-Berzeviczy Attila New Yorkban.
A BÉT elnöke első ízben szerepelt a bécsi tőzsde vezetőjével, Stefan Zapotockyval közösen egy befektetői konferencián. A szövetség központi magja a bécsi és a budapesti tőzsde lesz, majd csatlakozik hozzájuk a legnagyobb kelet-európai tőzsde, a varsói, amelyet várhatóan 2005 elején privatizálnak. Számítanak a cseh, a szlovák és a szlovén tőzsde részvételére is - jelezte Szalay-Berzeviczy és Stefan Zapotocky.
A két tőzsdei vezető hangsúlyozta, hogy a szövetség "partnerségi megoldásokat", közös struktúrát, közös kereskedési platformot jelent. Az első lépés az, hogy Brüsszel jóváhagyja a bécsi és a budapesti tőzsde szövetségét. Ezt eredetileg novemberre várták, de a jóváhagyás valószínűleg csak 2005 első negyedében történik meg. A bécsi tőzsde idén májusban vásárolt 14 százalékos részesedést a Budapesti Értéktőzsdében. A HVB Bank Hungary Rt. vezette konzorcium - amelyben a bécsi tőzsde mellett az osztrák Kontrollbank, az osztrák Erste Bank és a Raiffeisen Zentralbank vesz részt - összesen 68,8 százalékos tulajdont szerzett a BÉT-ben.
A következő lépés a BÉT és a Budapesti Árutőzsde, valamint a Keler integrációja. Szalay-Berzeviczy emellett megbeszéléseket folytatott a New York-i árutőzsdén arról, hogy a BÁT a know-how átvételével beszáll az olajkereskedésbe, s ezt a tevékenységet később a közös közép-kelet-európai tőzsdén is végzi.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.