Ejthetik a bankadót, ellenkeznek a bankok
Még sincs megegyezés a bankok és a kormány között a "különsarc"-ról, a hazai pénzintézetek többsége ugyanis nem hajlandó elfogadni a hatszázalékos kamatkülönbözet-adót.
Nyers szerint az OTP Bankban múlt hét csütörtökön megtartott találkozón a kormányoldal el is ismerte, hogy a különadó előkészítése és a tájékoztatás nem volt megfelelő. Ám mivel a javaslat beterjesztését nem lehetett halogatni, végül beadták a kamatkülönbözet-adós változatot. Ennek megváltoztatásához azonban csupán egy módosító indítványra van szükség, amelyet a kormány állítólag támogatna is.
A bankok tegnap már össze is állítottak egy szakértői csoportot, amely nekilátott a számításoknak. "Két hetünk van arra, hogy egy olyan megoldást tegyünk le az asztalra, amellyel a bankok többsége egyetért, és amely a takarékszövetkezetek számára is elfogadható" – mondta Nyers Rezső.
Még az sem zárható ki, hogy újra terítékre kerül az egyszer már lesöpört 24 százalékos nyereségadó terve, mivel ez a bankok többsége számára kisebb terhet jelent a kamatkülönbözet-adónál. Az újabb ötletrohamban még az is felbukkant, hogy a bankok 30 milliárdig részt vállalhatnának állami nagyberuházásokban, de felmerült az államkötvényjegyzés is. Ebben a konstrukcióban a bankok az arányos teherviselés elve alapján, árfolyam fölött jegyeznék a valószínűleg kétéves állampapírt, majd névértéken eladnák, a költségvetésbe így árfolyamnyereségként folyna be a 30 milliárd.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.