A Sharjah-i Egyetem két mérnöke egy olyan egyszerű és olcsó rendszert fejlesztett ki, amely hatékonyan és passzív módon képes csökkenteni a földrengések keltette rezgéshullámokat.
Újfajta megközelítést dolgoztak ki az Egyesült Arab Emírségekben található Sharjah-i Egyetem mérnökei, amivel a jövőben hatékonyabban lehet csillapítani az épületeken a földrengések hatását. Míg a jelenlegi technológiák ehhez acélszerkezetet használnak, addig a kutatók homokalapú megoldást dolgoztak ki.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a mérnökök egy homokkal – vagy más szemcsés anyaggal is megtölthető – tartályrendszert dolgoztak ki, ami hatékonyan és hatékonyan képes csillapítani a szeizmikus hullámokat. A fejlesztés a szél vagy a vonatok által keltett rezgések csillapítására is használható. A fejlesztés két feltalálója, Moussa Leblouba és Mostafa Zahri már szabadalmaztatták is a megoldást.
A kifejlesztett tartály bármilyen alakra szabható. A felépítésében találni legalább egy, vastag acéllemezt, két lyukat, valamint az azokon átmenő két rudat. A szakemberek szerint a rendszer effektív csillapítási aránya 37-75 százalék, ami sokkal jobb, mint a hagyományos, acélalapú megoldások.
Miután a tartályt megtöltötték a szükséges anyaggal – ami lehet homok, de akár acélgolyók is –, a „speciálisan tervezett tartály” képes lesz elnyelni és eloszlatni a szeizmikus energiát. A szemcsés megközelítés csillapítja a „hiszterézis” viselkedést, vagyis a tartószerkezet deformációját és annak a veszélyét, hogy emiatt rongálódik az épület. Mivel a rendszer a földrengésre reagál, így nincs szükség külső energiaforrásra a működtetéséhez, az passzív módon nyújt védelmet.
A szakemberek szerint a jelenlegi rendszerekhez képest a mostani fejlesztés nagy előnye, hogy olcsó és könnyen kivitelezhető, a felépítéséhez ugyanis semmilyen speciális eszközre nincs szükség.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.