Magyarország nem vesz részt a japán világkiállításon
Jövőre a japán Aichi városában rendeznek világkiállítást, amelyen Magyarország minden bizonnyal nem vesz részt, mivel a rendezvénynek otthont adó ország sem kereskedelmi, sem turisztikai, sem pedig agrárszempontból nem számít célterületnek.
Általában ötévente rendeznek világkiállítást, ezek között pedig kisebb nemzetközi expókat. A nagyobb rendezvények fél évig tartanak nyitva, és több ország, illetve szervezet vesz részt rajtuk a rendezésre a városoknak pályázniuk kell, közöttük a párizsi székhelyű, 1923-ban alapított, jelenleg kilencven tagországot számláló BIE dönt - mondta Kovács István, a Kiállítások Nemzetközi Irodájának (BIE) magyar képviselője.
Magyarország 1992 óta valamennyi kiállításon részt vett és a látogatottságot tekintve sikeresen szerepelt. Kovács szerint elsősorban azt kell figyelembe venni, hogy a helyszín, a téma, és a látogatók összetételét tekintve megérné-e a magyar részvétel.
A külügyminisztérium két évvel ezelőtti felmérése szerint a tárcák közül csak az informatikai támogatta a regionális jellegű világkiállításon való részvételt, míg a többiek befektetési, kereskedelmi, turisztikai szempontból sem támogatták a részvételt.
A lap információi szerint az uniós tagországok közül Magyarországon kívül Szlovákia, Lettország és Észtország marad távol a rendezvénytől. A világkiállításon való részvételről a külügyi tárca javaslatára a kormány hozza meg a végső döntést.
Az évente ülésező BIE legközelebb decemberben szavaz arról, hogy a 2008-as világkiállítási expónak a spanyolországi Zaragoza, az olasz Trieszt vagy a görög szaloniki adjon-e otthont.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.