2004. szeptember. 07. 17:24 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Gazdaság

Államháztartás: már teljesítettük az egész évi hiányt

Az államháztartás helyi önkormányzatok nélküli hiánya az első nyolc hónapban 1192,3 milliárd forint volt, a prognózis 1165,8 milliárd forintos deficittel számolt. A deficit máris eléri az egész éves hiány 100,6 százalékát.

Az államháztartás hiánya augusztusban 120 milliárd forint volt, míg a Pénzügyminisztérium korábban 93,6 milliárdos havi deficitet prognosztizált. A PM a nagyobb hiányt egyes bevételek "gyengébb teljesülésével" magyarázza. A központi költségvetés bevételei 23 milliárd forinttal elmaradtak a prognózistól. Személyi jövedelemadóból az előző havinál sokkal, 12 milliárd forinttal kevesebb folyt be, a tervtől kissé elmaradtak az áfa, a társasági adó, valamint a jövedéki és regisztrációs adóbevételek is.



A vártnál nagyobb államháztartási hiány miatt a forint a deficit 17 órai közzététele után gyengülni kezdett. Közvetlenül az adat megjelenése után 248,50/60 forinton jegyezték az eurót, mintegy 70 fillérrel magasabban a kora délutáni 247,70/90 forinthoz képest. A piacon lényegében csak néhány külföldi bank kereskedett, mivel a magyarországi piacokon már vége volt szokásos kereskedési időnek. A piacon úgy vélik, hogy a valódi reakcióra szerdán kerül sor.



Mivel az utóbbi időben több kissebb válságot is sikeresen, csak rövid ideig tartó gyengüléssel vészelt át a forint, ez most is megismétlődhet - vélik egyes kereskedők, hozzátéve: a piac valószínűleg már beárazta, hogy az éves deficit legalább 100 milliárd forinttal túllépi a tervezettet. A piacon egyelőre 249-251 forintnál nem várják drágábbra az eurót a közeli napokban, ami még mindig erős forintpozíciót jelent.



A Központi Statisztikai Hivatal közlése szerint az első becslés alapján az idén júliusban 3,95 milliárd euró behozatal és 3,59 milliárd euró export mellett a külkereskedelmi termékforgalom 360 millió eurós hiánnyal zárt, ami erőteljes javulás az előző havi 452 milliós deficithez képest. Ezt a hírt kedvezően értékelték a piacok.



Az ipari termelés a KSH előzetes adatai szerint 7,6 százalékkal emelkedett a tavaly júliusi szinthez képest, ami elmarad a piac által várt 9 százaléktól, ám ez - elemzők véleménye szerint - nem jelenti feltétlenül azt, hogy a növekedés megtorpant volna, az ütem lelassulása a bázishatást tükrözi. Az ipari termelés már tavaly augusztusban is erős fellendülést mutatott, a mostani számokat tehát az akkori, igen jó adatokhoz viszonyítva kell értelmezni.
zöldhasú
Hirdetés