Az igazságügyi miniszter „mélységes megütközéssel” fogadta a hírt, hogy az Országos Bírói Tanács – megváltoztatva korábbi jóváhagyását – érvénytelenítette a kormánnyal kötött négyoldalú megállapodást, amely a bírói fizetésemelést szervezeti reformhoz kötötte. A felmondás ellenére ezt a kormány hatályosnak tekinti – jelezte Tuzson Bence.
„Sajnálattal és mélységes megütközéssel vettem tudomásul az Országos Bírói Tanács mai döntését a felek által aláírt, az igazságszolgáltatás hatékonyságának növelését és az igazságszolgáltatásban dolgozók jövedelmi viszonyainak rendezését célzó négyoldalú megállapodás kapcsán” – reagált Tuzson Bence igazságügyi miniszter arra, amiről a HVG saját információi alapján elsőként számolt be: szerdai ülésén az OBT a megállapodás érvénytelenítéséről döntött.
Megírtuk, a testület elsöprő többséggel szavazta meg a kormánnyal kötött négyoldalú megállapodásból való kihátrálást. Információink szerint a napirendi pontot 10 igen szavazattal, 2 tartózkodás mellett fogadták el. Úgy tudjuk, az ülésen ott volt Tuzson Bence is, aki utoljára egy éve, az alakuló ülésen tette tiszteletét az OBT-nél.
A döntés után lapunkhoz eljuttatott reagálásában a miniszter azt írta:
„Az OBT mai döntése nem csupán szembemegy korábbi álláspontjával, hanem mélységes következetlenséget sugall, amely megkérdőjelezi a testület hitelességét.”
Tuzson szerint „ez a helyzet mindannyiunkat átgondolásra késztet, hiszen az egymásnak ellentmondó döntések komolytalanságot tükröznek, ami nehézséget okoz abban, hogy megfelelő együttműködés alakuljon ki az igazságszolgáltatás jövőjét érintő kérdésekben”. Ugyanakkor azt is jelezte, hogy az érvénytelenítésről hozott szerdai OBT-döntés ellenére
„kormányzati oldalról a megállapodást továbbra is hatályosnak tekintjük”.
A miniszter igyekezett a megállapodás szerinte előnyös oldalait kiemelni, mondván: e „megállapodás olyan történelmi léptékű vállalást jelentett volna, amely 2027-ig a bírák jövedelmének átlagosan 48 százalékos, a bírósági titkárok és fogalmazók 82 százalékos, valamint a bírósági tisztviselők 100 százalékos emelését tűzte ki célul”. Hozzátette: a megállapodás az igazságszolgáltatás hatékonyabb működését is szolgálja.
Tuzson kitért arra is, sajnálja, hogy az OBT nem kíván aktív szerepet vállalni az általa fentebb említett hatékonyságnövelő munkában, a kormányzatra utalva biztosított mindenkit: „A mi elkötelezettségünk töretlen”. Ezért – folytatta – „az igazságügyi tárca folytatja munkáját az alkotmányosság, a bírói függetlenség és a jogállamiság maximális tiszteletben tartásával”.
A bírói fizetéseket a szervezeti reformhoz kötő, titokban készülő alkut még novemberben szavazta meg a testület, akkor még 8:7 arányban győztek az igenek. Az aláírás azonban hatalmas botrányt kavart a bírói karon belül. Részben a tiltakozás miatt mondott le Szabó Péter, az OBT elnöke, mostanra pedig kétezer bíró és igazságügyi alkalmazott hozta nyilvánosságra kritikáját, és nyilvános demonstrációt is tartottak.
Nyitóképünkön Tuzson Bence (középen) az Országos Bírói Tanács 2024. januári ülésén. Fotó: Veres Viktor