Sport Balizs Benedek 2025. január. 14. 05:23

44 milliárd forint 42 perc munkáért? Neymar erre csak annyit mondott: fogd meg a söröm!

A brazil futball egyik legnagyobb ígérete, Neymar mindössze 42 percet focizott 2024-ben, amiért több mint 44 milliárd forintot rakott zsebre. Sérülései miatt az utóbbi években gyakorlatilag alig láthattuk a pályán, ennek ellenére még mindig a világ egyik legjobban kereső játékosa.

Ígéretesen induló pályafutás, amit a sérülések hazavágtak? Ismerősen csengő forgatókönyv, megannyi ilyet láttunk már a futballtörténelem során, ha az ember azonban Neymarra gondol, kettős érzései vannak. Egyrészt szomorú, hogy a brazil futball egyik legnagyobb ígérete nem tudott nagyobb karriert befutni. Amikor a Barcelonához került 2013-ban, titkon talán még az is reménykedett, hogy felülmúlhatja Messit.

Másfelől viszont nehéz lenne sajnálni egy olyan embert, aki elképzelhetetlen mennyiségű pénzt rak zsebre azért, hogy ne csináljon szinte semmit. Neymar a 2024-es évben két mérkőzésen mindössze 42 percet töltött a pályán, ezzel a kevesebb mint egy félidőnyi játékkal pedig 107 millió eurót, azaz mintegy 44,2 milliárd forintot tett zsebre, hogy az egyéb juttatásokat, mint a magángép, luxusautók, egy villa és a hozzátartozó személyzet, már ne is említsük. A fizetése mondjuk jelentősen elmarad a leggazdagabb magyarétól, Mészáros Lőrinctől, akinek havonta 27,5 milliárd forinttal nőtt a vagyona az óévben, de a labdarúgók között ennek ellenére is a legjobban fizetett játékosok között szerepel.

A Forbes összeállítása szerint Cristiano Ronaldo kereste a legtöbb pénzt a focisták közül az előző évben, átszámítva 115 milliárd forinttal lett gazdagabb, ezzel jelentősen lekörözve a lista második helyén álló Lionel Messit, aki 54,6 milliárd forintot focizott össze 2024-ben. A képzeletbeli dobogó legalsó fokára odaférő Neymar a 44 milliárdos évi keresetével olyan játékosokat előzött meg, mint az aranylabdás Karim Benzema, Kylian Mbappé, Erling Haaland, Vinícius Júnior, vagy éppen Mohamed Szalah. Talán nem árulunk el vele nagy titkot, de a listán szereplő játékosok egyike sem játszott olyan keveset az előző évben, mint Neymar.

A látványos játéka lett a veszte

Neymart a cselei tették naggyá, ez nem is kérdés, ahogyan az sem, hogy a vesztét is azok okozták. Az ellene játszó védők nem igazán tűrték azt a pimaszságot, amit a brazil megengedett magának a pályán, ütötték-rúgták, ahol érték, így nem csoda, hogy a sérülések végigkísérték a pályafutását. Az igazi rémálom kezdetét azonban a 2022-es katari világbajnokság jelentette, azóta ugyanis szinte alig láthattuk a pályán a brazil cselgépet. A Mundial óta átesett egy bokaműtéten, ami miatt 131 napot kellett kihagynia, izomsérülés miatt további 30-at, illetve egy térdszalagszakadás 366 nap száműzetést jelentett számára a futballtól.

Abou Diaby, az Arsenal játékosa sérülést szenved az angol Premiership labdarúgó-mérkőzésen a Stadiumof Lightban, Angliában, 2006. május 1-jén.
AFP / Brian Heppell

A sok kihagyással jelentősen feltornászta magát az „üvegember listán”, amelyen a futballtörténelem legsérülékenyebb játékosai szerepelnek. Közülük is a sérülések koronázatlan királya a korábbi Arsenal-játékos Abou Diaby. A PopFoot gyűjtése szerint a francia pályafutása során 1747 napot hagyott ki sérülések miatt, ami azt jelenti, hogy 314 meccsen nem volt bevethető. Kihagyott meccsek tekintetében egy másik korábbi Arsenal-játékos, a belga Thomas Vermaelen is „jól áll”, összesen 267 meccset kellett kihagynia sérülések miatt. Nem sokkal marad el tőle a Bayern München két klasszisa, Arjen Robben (243 kihagyott meccs) és Franck Ribery (227 kihagyott meccs).

A felsorolásban Neymaron kívül szerepel egy másik brazil, a kétszeres aranylabdás Ronaldo is, aki annak ellenére volt a világ egyik legjobb támadója, hogy 1324 napot volt sérült karrierje alatt. Nos, Neymarról ez nem mondható el. Ugyan már 32 éves, ami a futballban semmiképp sem mondható fiatalnak, de ebben a korban még bőven lehetne csúcsformában játszani. Gondoljunk csak Mohamed Szalahra, aki gyakorlatilag hátán viszi a Liverpoolt az idei szezonban és első számú várományosa az Aranylabdának.

A futball legnagyobb szélhámosa is Brazíliából származik

Neymar ugyan a benne rejlő tehetség töredékét hozta csak ki magából, szélhámosnak semmiképp sem lehet nevezni. Nem úgy a szintén brazil Carlos Henrique Kaisert, akinél nagyobb csalót még nem látott a világ. Képességeit tekintve messze elmaradt egy átlagos labdarúgótól, ennek ellenére Brazília legnagyobb klubjainak adta el magát. Megnyerő személyiségének és jó dumájának köszönhetően a brazil futball legnagyobbjaival, Bebetóval, Renato Gaúchóval, Romárióval, Edmundóval, Brancóval is összehaverkodott, rájuk hivatkozva pedig teletömte az újságírók fejét mindenféle kitalált történettel, hogy milyen nagy klubokban fordult már meg és mekkora játékosokkal játszott együtt.

Carlos Henrique Kaiser 1989-ben
Facebook / Carlos Henrique Kaiser

Focizni persze nem akart, mert akkor egyből kiderült volna, hogy tehetségtelen, ezért amikor leigazolták, sérülést színlelt és izomproblémákra panaszkodott, hogy ne kelljen pályára lépnie. Ha ez nem lett volna elég hihető, akkor néha még az aktuális csapata ifistáit is lefizette, hogy rugdossák kicsit össze edzésen, alibit teremtve neki. Ennél persze voltak meredekebb húzásai is. Egyik alkalommal az orvosát kérte meg, hogy hazudja azt, a begyulladt foga miatt nem engedi játszani, máskor pedig egy kamuhívással próbálta meg elhitetni, hogy külföldről érdeklődnek iránta. Balszerencséjére akkori csapata, a Botafogo egyik segédedzőjének feltűnt, hogy csak halandzsázik a telefonba, ami nem is volt igazi, csak egy játék.

Egyszer aztán ijesztően közel került hozzá, hogy pályára küldjék. Akkoriban egy brazil kiscsapat, a Bangu játékosa volt, amelynek tulajdonosa, egy Castor de Andrade nevű üzletember volt – akiről nem mellesleg köztudott volt, hogy maffiózó – messiásként harangozta be a szélhámost. Az egyik meccsen aztán kétgólos hátrányba került a Bangu, a tulajdonos pedig Kaisert követelte a pályára. Szinte hihetetlen, de ebből a helyzetből is ki tudott menekülni. Azért, hogy ne kelljen játszania, inkább összeverekedett az őt szidalmazó szurkolókkal, amiért a játékvezető még a becserélését megelőzően kiállította. Kaiser végül az 1992-es szezont követően vonult vissza a Botafogo csapatából, később személyi edzőként dolgozott egy brazíliai edzőteremben.

párizsi olimpia 2024