Gasztro hvg.hu 2015. július. 28. 15:57

Dobogós magyar bubisok a pezsgők világbajnokságán

Somlói furmint pezsgőket díjaztak a kenti Champagne és Pezsgő Világbajnokságon. A verseny életre hívója a világhírű szaktekintély, Tom Stevenson, aki a nemzetközi zsűrivel két héten át értékelte a beérkezett pezsgőket. A világbajnokságon magyar szakértő és sommelier is közreműködött.

 

A CSWWC (Champagne and Sparkling Wine World Championships) egyedülálló a nemzetközi borversenyek között, a megmérettetésen kizárólag pezsgőket és champagne-okat értékelnek. A kifejezetten erre szakosodott, világhírű szaktekintélyekből álló zsűri - a versenyt jegyző - Tom Stevenson, valamint Essi Avellan MW (Master of Wine) és Dr. Tony Jordan idén második alkalommal kóstolta és pontozta a világ minden pontjáról beérkező pezsgőket és champagne-okat.

 A 2015-ös mezőny tételeit területenként és stílusonként, vakkóstolással bírálták. A pezsgők és a champagne-ok értékelésére két teljes hetet szántak Kentben. Tavalyhoz képest jelentősen, 113 új termelővel nőtt a nevezések, míg a résztvevő országok száma közel 40 %-kal. Díjat csakis a három specialista egyetértése esetén ítélnek oda.

Ezért is lehetünk ezúttal szemérmetlenül büszkék a somlói Kreinbacher Birtok pezsgőire: a Prestige Brut-ot ezüstéremmel díjazták, míg az Extra Dry és a Brut Classic egy-egy bronzérmet érdemelt ki. Az arany- és ezüstérmek teljes listáját augusztus 3-án hozzák nyilvánosságra a CSWWC weboldalán. A kategória legjobbjainak járó díjakat és a világbajnoki trófeákat – amelyeket a pezsgők Oscarjaként tartanak számon – szeptember 2-án, a londoni díjátadó gálavacsorán hirdetik majd ki.

Egy év után éremeső

A verseny mezőnyének nagy részét champagne-ok adták, köztük olyan házak, amelyek több száz esztendő tradícióira lehetnek büszkék. Ehhez képest a Somlói borvidék még egy teljesen új régió a pezsgők világtérképén, az első itt készített tradicionális pezsgők kevesebb, mint egy éve mutatkoztak be a nagyközönségnek!

Kreinbacher

„Óriási elismerés, hogy már a birtokon készített első pezsgő ilyen szép eredményt ért el, és hogy a legfontosabb szaktekintélyektől kaphattunk visszajelzést a munkánkról” – kommentálta a hírt Prisztavok Zoltán, kereskedelmi és marketingvezető.

A Kreinbacher pezsgők idén szerepeltek először nemzetközi borversenyeken. A Prestige Brut nemrég a Decanter World Wine Awardson szerzett bronzérmet, ugyanez a pezsgő és a Brut Classic is aranyérmet kaptak a VinAgora borversenyen. Somlón minden pezsgőt tradicionális módszerrel, palackban erjesztve és érlelve készítenek. A finom aromák és buborékok a legalább két éven át tartó seprőn tartásnak köszönhetőek.

Elkelt a magyar szakértői segítség is  

A világbajnokságon a magyar specialista, Márkus György is közreműködött tartalék-zsűritagként. Champagne és Burgundia szakértője már a tavalyi vb-n megismerte a verseny értékelési rendszerét, most újra több száz bor   kóstolásával és véleményezésével segítette a konzultációt.

A Master Sommelier- jelölt Szentkirályi Orsinak a háttérmunkákban, a minőségbiztosításban jutott fontos feladat, a palackvariáció vizsgálata. A tesztelt és a rendelkezésre álló tartalék palackok összehasonlításával minimálisra redukálták az esélyét annak, hogy akár árnyalatnyi minőségkülönbség miatt a reálisnál kedvezőtlenebb értékelés szülessen egy-egy pezsgő kóstolásakor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Vállalkozás Gyükeri Mercédesz, Rácz Gergő 2024. december. 29. 17:30

Ahol a rizs az isten és perui a spárga: a Nobuban jártunk

Lehet variálni egy felső polcos étteremlánc menüsorában, vagy az főben járó vétek? Honnét tudja egy ázsiai kulináriát szolgáló étterem beszerezni az alapanyagait Budapesten, és hogy lesz a megoldás végül Spanyolország? Ezekről és sok másról faggattuk a Nobu Budapest séfjét, Schreiner Gábort, közben azt is megkérdeztük, hogy a halak filézése közben milyen gyakran vágja meg a kezét.