Gasztro hvg.hu 2015. június. 18. 19:48

Szörpök és mások - recept

Agyoncukrozott, híg, engedélyezett színezékkel s egyebekkel rafinált ipari szörpimitációk felcímkézve a bűvös szóval: házi. S akkor kerüljön akárhány száz forintba, sok jéggel, szívószállal, trendik vagyunk.

Legalábbis ezt akarják elhitetni velünk azokban a bisztrókban, kertvendéglőkben, ahol azt gondolják, elég bevinni a házba valamit, ahhoz, hogy ki lehessen pingálni a táblára: házi szörp. A szörp amúgy nem legújabbkori műfaj a vendéglátásban, s nem is annyira anno még természetes volt, hogy minimum málnaszörpöt és narancsszörpöt kínáltak a legvacakabb presszókban is. Legfeljebb eszük ágában sem volt a vidéki tantitól beszerezni, és elhitetni, hogy nem valamely gyártósorról futott le a palack.

A házi vagy kézműves szörpök bevonulása a legeslegújabb kori vendéglátásba a mi nagy és lendületes gasztro forradalmunknak köszönhető. Mi több, valóságos jelképpé váltak.

termekkosar.hu

Csak ahogy múlik az idő, úgy ürül ki a jelkép, azaz a forradalom "gyermekeiből" szörpimítációk, vagy ahogy a food&wine fogalmaz: szörp-epigonok váltak. Szép kis eszmefuttatást olvashatunk e forradalom szörp-végnapjairól, nem minden áthallás nélkül más trendiségekre...

Mi vígaszágon keresgéltünk a rovat recepttárában: a szezonra tekintettel ajánljuk a levendulát a háziaskodásra nem rest szörpölőknek, és egy gyorstalpaló szörptani szemináriumot koktélozással.

A nagymama, vagy ahogy elnézzük, inkább a dédi - bizonyos Sárosi Bella 1930-as években megjelent recepttárának reprintjéből  - pedig a kevésbé ismert, de igencsak üdítő egres szörpöt, ami roppant egyszerűen készül: "A még nem egészen érett egrest (köszméte, piszke) vízzel tűzre tesszük és egészen szétfőzzük. Két liter gyümölcshöz egy liter vizet számítunk. Leszűrjük a levét, és ahány liter, annyitól eggyel kevesebb kiló cukorral ( ha 3 liter, akkor 2 kilóval) elkeverjük és még negyedóráig főzzük. A habját szűrőkanállal leszedjük, üvegekbe töltjük."

Ennyi, ha szezonban akarjuk szörpölni, mert kihűlve, hűvös helyen tárolva sokáig eláll, nem mintha azért lenne érdemes csinálni, hogy csak nézzük. 

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.