2009. július. 15. 10:50 Molnár Kata Orsolya Utolsó frissítés: 2009. július. 15. 18:11 Gasztro

Milyen főzőtanfolyamra menjünk? Konyhák és receptek

Gasztronómiai boom van Magyarországon, gombamód szaporodnak a gasztroblogok, lassan mindenki szakácskönyvet ír, és az is fakanalat ragad, akinek korábban még egy zsíroskenyérrel is meggyűlt a baja. A lelkes kezdőknek, illetve haladóknak számos tanfolyamon segítenek. Szerzőnk most néhány nyári konyhába kukkantott be.

Nem könnyű választani. Igen változatos a kurzuskínálat. Hogy mégis, melyik, kinek válhat be, abban talán segít kis tanfolyamismertetőnk.

Makifood - egészséges, egzotikus ételek

Nyáron a legtöbben könnyedebb étrendre vágynak, így a Nyári saláták, öntetek elnevezésű tanfolyam több, mint aktuális. A Chef Maki vezette kurzusra egy belvárosi lakásba érkezem elsőként.A hatalmas, világos konyhában Maki Stevenson és segítője, Garamvölgyi Gerda már lázasan készítik elő a később felhasználandó alapanyagokat. Lassan érkeznek a hallgatók, egyik sem először van itt. Bevárjuk a későket, majd kezdődik a fejtágítás. Maki egy kis elmélettel nyitja a kurzust, a salátakészítés alapszabályaival és a legfontosabb alapanyagokkal ismertet meg minket. A séf szemlátomást nagy hangsúlyt fektet arra, hogy tanulói ízlését is formálja, nemcsak mindent végigkóstoltat, de teszteli is őket. Az eceteket például nekünk kellett megneveznünk. A kész receptek mellett a csapat által rögtönzött öntet elkészítését is levezényli, így mutatva rá, hogy mindazt, amit tanít, csak kiindulásnak tekintsük önálló konyhaművészetünk kialakításához.

Chef Maki. Egzotikus fogások
© Molnár Kata Orsolya
Az elmélet után jön természetesen a gyakorlat is. A recepteket már a tanfolyam elején kiosztják, abból dolgoznak a tanoncok. A csoport közösen készít egy-egy fogást, melyből most igen sok fajta kerül terítékre. Az ételek nem komplikáltak, a munkafázisokat bárki könnyedén el tudja sajátítani. A bonyolultabb műveleteket Maki vagy Gerda megmutatja, mielőtt átadja a feladatot. Mivel párhuzamosan több fogás is készül, érdemes résen lenni, nehogy bármiről lemaradjunk. A három órás főzőcske után a csapat asztalt terít, és közösen fogyasztja el, amit elkészített.

Kinek ajánljuk?

- Aki kedveli az egzotikus ízeket, örömmel kóstol meg bármit, és azt se bánja, ha az, amit eszik, egészséges is
- Aki szereti a családias hangulatot
- Aki az egyszerűen elkészíthető fogásokat részesíti előnyben

Kinek nem ajánljuk?

- Aki nem képes egyszerre több dologra is odafigyelni
- Aki szeret mindent maga csinálni
- Aki nem nyitott az új ízekre

Maximális létszám: 10 fő
Ár: 6600-8800 forint/3 óra

Tananyag: soba/rizstészta saláta tahini-miso öntettel, római saláta mazsolás-capribogyós öntettel és fűszeres dióval, tabbouleh többféle gabonából gránátalma sziruppal, lollo saláta tökmaggal és narancshéjjal, zöldborsos-kecskesajtos öntettel, nyári salátatekercsek, olajmentes petrezselyemdresszing, vegán majonéz.

Recept
Lollo saláta mazsolás-capribogyós öntettel és fűszeres dióval

Hozzávalók: 1 fej lollo saláta megmosva és megszárítva , 1/2 piros pritaminpaprika vékonyra szeletelve, 2 keménytojás vékonyra szeletelve, 1/4 csésze mazsola puhulásig vízben áztatva, 3-4 evőkanál capribogyó, 2 teáskanál mustár, 1 evőkanál vörösborecet, olíva olaj, só, bors, cayenne bors, 1/4 csésze dió, kevés rizsszirup

Az öntet elkészítése: helyezd a mazsolát, mustárt és az ecetet turmixgépbe, és mixeld őket, amíg nagyjából sima keveréket kapsz. Permetezz hozzá olívaolajat, és turmixold tovább, hogy a keverék összeálljon. Sóval és borssal javíthatsz az ízén.

A fűszeres dió elkészítése: a diót kevés rizssziruppal, egy csipet sóval és cayenne borssal meghintve pirítsd a sütőben 180 fokon egy lapos tepsin, amíg karamellizálódik. Hűtsd ki teljesen.

Rosinante – Finománia a kertben (Oldaltörés)

Tanfolyamtesztelésünk második állomása a szigetmonostori Rosinante Fogadó. Egészen pontosan, a találóan s játékosan Finománia névre keresztelt főzőiskolájuk vanília és fahéj kurzusa. Élmény-főzés írja a tanfolyamismertető – érkezéskor még nem is sejtem mennyire. Elfoglalom a szobámat, majd egy kis ejtőzés után csatlakozom a csoporthoz, melyet Gál Zsolt, a Fogadó séfje vezet. A kurzus több részből áll. Első este egy háromfogásos menüt készítünk és fogyasztunk el. A második nap délelőtt a helyi biokertészetet látogatjuk meg, majd közösen húspácokat készítünk, melyet egy grillebéd apropóján fel is használunk.

Rosinante. Vanília égbolt
© Molnár Kata Orsolya
Közösen készíti el a menüt a csoport. Gál Zsolt kezében a fakanál, a tanoncok kuktáskodnak az egyes munkafázisokban. Rendkívül egyszerűek a feladatok – összességükben azonban a fogások igen trükkösek. Az egyes fázisok jól követhetőek, de fontos, hogy ne hagyjunk ki, ne lazítsunk. A közös főzést pedig mi más is követhetné, mint közös, kiváló borokkal kísért gyertyafényes vacsora. A legtöbben éjszakába menően beszélgettünk, természetes, hogy másnap régi ismerősökként üdvözöltük egymást a reggelinél. A következő napirendi pont a szigetmonostori Biokert biofarm meglátogatása volt, ahol fogalmat alkothattunk a biogazdálkodás mibenlétéről. A biciklis kirándulás után visszatértünk a bázisra.A kertben izgalmas grillpácokat variáltunk, és a vanília bűvöletében, madártejet készítettünk. A programcsomagot egy közös záróebéd fejezte be, ahol minden résztvevő emléklapot kapott a tanfolyam elvégzéséről Szikora Imre mesterszakácstól, a Rosinante Fogadó tulajdonosától.

Kinek ajánljuk?

- Aki komplexebb élményre vágyik
- Aki kedveli a csapatépítést
- Aki a szofisztikáltabb fogásokat kedveli

Kinek nem ajánljuk?

- Aki szeret mindent maga csinálni
- Aki nem szívesen költ egy főzőtanfolyamra 10 ezer forintnál többet
- Aki nem szeret a világtól elvonulni

Maximális létszám: 12 fő
Ár: 19700 forint/fő (kétágyas szobában), 25400 forint/fő (egyágyas szobában), 6500 forint/fő/nap (csak főzőprogram)

Tananyag: vaníliás rákkrémleves, érlelt szűzsült fahéjas fűszerkéregben vörösboros szilvával, karamelles fahéjparfé bodzával, hűs madártej fahéjas mandulahabbal, pácok: mentás málnapüré, borsos szárított paradicsom, fetás görög pác.

Recept
Vaníliás rákkrémleves (4 főre)

Hozzávalók: 0,5 kg folyami rák, 10 dkg halcsont, 15 dkg sárgarépa, 20 dkg burgonya, 10 dkg vöröshagyma, 2,5 dl tejszín, 5 cl olíva olaj, 5 dkg vaj, 1 db vaníliarúd, 1 db citrom, 3 szál kakukkfű, 1 dl száraz fehérbor, 5 cl konyak, 2 teáskanál curry por, só.

A rákról leválasztjuk a farok részt. A páncélból a húst kivesszük és a bélrészt eltávolítjuk, úgy, hogy megfogjuk a kicsi kilógó bélvéget, és végighúzzuk a rákhúsunkon. Ha szerencsések vagyunk, szépen elválik az értékes rész az értéktelentől. A törzsrészt alaposan kimossuk. Egy részét díszítésnek félretesszük. Lábosban olívaolajat hevítünk, a törzset a leszedett farkakkal beleöntjük, megpirítjuk. Hozzáadjuk a halcsontot és a vajat. Felengedjük vízzel, és 1 órán át főzzük. A tűzről levéve ülepítjük, a vajat a tetejéről egy edénybe átmerjük. Az egyveleget leszűrjük, és félretesszük.

A hagymát finomra vágjuk, olíván megfonnyasztjuk. A felszeletelt sárgarépát és a burgonyát hozzáadjuk, ízesítjük sóval, kakukkfűvel és curryvel. Felöntjük az alaplével. A vaníliának kikaparjuk a közepét és a rúddal együtt a levesbe tesszük. Mikor a zöldségek megpuhultak, beletesszük a rákhúst, a tejszín egy részét és a fehérbort. Pár percig forraljuk, hozzáadjuk a vajat és a mixerrel egyneművé keverjük. Finom szűrőn átszűrjük.

Tálalásnál konyakkal ízesíthetjük. A tejszín maradék részéből habot verünk, óvatosan hozzákeverjük a curry-t és a citrom reszelt héját, majd a megtálalt leves tetejére helyezzük.


Chefparade – felhasználóbarát gyakorlat (Oldaltörés)


A tesztrió harmadik tagjának a Chefparade Főzőiskola csapatát és libanoni kurzusukat választottuk. A tanfolyamot - eredetileg nem őt jelölték,de nem jártunk rosszul - Papp János szakács, alias Pupó vezette a megjelent hét leányzónak a Chefparade pesti tankonyháján.Leheletnyi elmélettel melegítettünk, de nem váratott magára sokáig a gyakorlat sem. Kettesével kaptunk egy mobiltűzhelyet, és máris indulhatott a főzőcske az előre kiosztott receptek alapján, melyeket aztán később e-mailben is megküldtek a szervezők.

Libanoni kurzus. Igazi sikerélmény
© Molnár Kata Orsolya
Az alapanyagok legtöbbje előre ki volt mérve, csak a rizsliszt elkészítésére kellett várnunk. Pupó lépésről lépésre irányította az eseményeket, a munkafázisok könnyen elvégezhetőek voltak, az önbizalomhiányosak azonban kaptak egy kis gyakorlati támogatást is a tanfolyamvezetőtől. A jól kipróbált receptek mindenkinek sikerültek – vezetőnk minden alkalommal jelezte, ha a felhasználóbarátságért alakítottak az eredeti libanoni receptúrán. Az estet itt is közös vacsora zárta, a maradékot dobozokban elvihették a tanoncok.

Kinek ajánljuk?

- Aki önállóan szeret dolgozni
- Aki kedveli a könnyen elkészíthető, de egzotikus ételeket
- Aki sikerélményre vágyik

Kinek nem ajánljuk?

- Aki csapatjátékos
- Akit zavar, hogy az anyagtakarékosság jegyében héjatlan citromból kell dolgoznia
- Akit zavar az esetleges helyszín és oktató változás

Maximális létszám: 12 fő
Ár: 9000 forint/3 óra
Tananyag: falafel, shawarma csirke, zöldséges taboulé, muhallabieh.

Recept
Muhallabieh (4 főre)

Hozzávalók: 0,9 liter tej, 3-4 evőkanál rizsliszt (ha nem kapunk rizslisztet, magunk is megtörhetjük, illetve kávédarálóban poríthatjuk), kb. 1,5 dl víz, 3/4 csésze cukor, narancsvirág esszencia, 1 evőkanál őrölt mandula.

A rizst összekeverjük vízzel, és a forró tejhez adjuk. Folyamatos kevergetés mellett tovább főzzük, amíg be nem sűrűsödik. Közben cukrozzuk. Tovább főzzük, amíg szinte ráragad a kanálra a krém. Miután hozzáadtuk a narancsvirág aromát, további pár percet kevergetjük, majd kis tálkákba öntve hidegen tálaljuk. A tetejét díszítés képpen megszórjuk a darált mandulával.