2009. február. 17. 05:30 Kovács Gábor Utolsó frissítés: 2009. február. 17. 00:28 Gasztro

A sörivók zarándokhelyén jártunk

Frankföldet a sörivók zarándokhelyének is tekinthetjük. Itt, Bajorország északi részén olyan sűrűn találhatók a sörfőzdék, mint sehol másutt a világon. A sörtúrák álomvárosa Bamberg.

A város magyar vonatkozása, hogy Andechs-Meranien Eckbert bambergi püspök nővére, Gertrúd volt II. Endre magyar király felesége. Ennek a családnak a tagjai azok a bizonyos „merániak”, akiket a Bánk bánból is ismerhetünk. A világörökség részét képező óváros dómjának leghíresebb szobra, a Bambergi Lovas pedig sokak véleménye szerint a mi Szent Istvánunkat ábrázolja. Így akár történelem, irodalom és művészettörténeti kutakodás ürügyén is eltölthetünk pár kellemes napot Bambergben, mely mellékesen Esztergom testvérvárosa. Persze tény, hogy neve nem a fentieknek, hanem a helyi sörkülönlegességnek, a Rauchbiernek köszönhetően lett világszerte ismert.

© bamberg.hu
Ahogy a tőzeg felett szárított árpamaláta adja a skót whisky füstös ízét, úgy adja a Rauchbier hasonló aromáját a sör készítéséhez használt különlegesen szárított maláta, melyet bükkfahasábok lángja felett szárítanak. A füst beleivódik a malátába és különösen finom ízt kölcsönöz ennek a sörtípusnak. S tapasztalatból állíthatjuk, ez télen-nyáron, bármikor fenséges ital.

A ma is működő kilenc, történelmi bambergi sörfőzde közül már csak három készíti a hagyományos füstös sört: a Schlenkerla, a Greifenklau és a Spezial. A Schlenkerla rögtön három változatban. A bambergi óvárosban álló épületben 1678-óta főznek füstízű sört. A hagyományos Märzen mellett készítenek Weizent is, valamint októbertől december végéig egy erősre főzött Urbock-ot.

Az 1536-ban alapított Spezial Sörfőzde kizárólag füstízű söröket kínál – Lager, Märzen, Weizen és Bock típusúakat. A sörökhöz használt maláta különlegessége, hogy a mai napig nyílt tűz felett szárítják, így a Spezial sörei könnyen felismerhető, sajátos aromájúak. Bambergben amúgy minden sörbarát jól érezheti magát. Akiket nem csapna meg a tőzeg füstje, azok 50 féle alsó- és felsőerjesztésű sörspecialitásból válogathatnak a sörözőkben és a tipikus frank sörpincékben. (Bambergben az egy főre számított sörfogyasztás évi 280 liter.)

Kiadós sétával a város mind a kilenc sörfőzdéje végiglátogatható. Persze nem érdemes rohanni, hiszen a kocsmák mindegyike ott áll már száz – vagy akár több száz – éve, aligha fogják őket egy hét végén arrébb tolni. Érdemes szemlélődni, végigkóstolni a söröket, mivel teljesen más hangulatot élünk meg a Kaiserdom sörözőjében, a különlegesen száraz Premium Pilsener mellett, mint az 1649-ben alapított Fässla múltidéző söntésében. Ha tudunk, szánjunk Bambergre legalább két, nyugalmas napot.

Első nap, a Spezial és a Fässla után, a Bamberger Weissbierhaus érintésével, elsétálhatunk a Wundenburg utcába. A Mahrs Bräu sörözőjének boltíves kapubejárójában többnyire azok „talpon állnak”, akiknek már nem jutott hely a sörözőben, amelyben ma sem használnak szénsavat a csapoláshoz, és a berendezés valamennyi darabja évszázados. A Michel család 1895-ben vásárolta meg az 1670-ben alapított sörfőzdét, és négy generáció óta őrzi a sörfőzés tradícióit. Öt sörük – a Pilsener, a Hell, a Leicht, a Naturtürb és a palackos erjesztésű Hefeweiss – mellett szezonális jelleggel két erős sört – Wesser Bock és Heller Bock – valamint a gigantikus Gig Kutsherbiert főzik.

A Mahrs-szal majdnem szemben az 1867-ben alapított, ugyancsak családi tulajdonú Keesmann Bräu ötféle sörrel örvendezteti meg a látogatóit. A kocsibejáróban – ahonnan egykor a lovak húzta söröskocsik indultak – ma a törzsvendégek ivópultjai állnak. Ebben a sörfőzdében is készül helyi specialitás: a porszáraz Bamberger Herren Pils. Innét már csak egy ugrás a Moosstrssen található Maisel Bräu. Az 1894-ben alapított üzemhez, egy kisebb söröző és a Maisell Keller, egy hatalmas kerthelyiség tarozik. A kínálat sem akármilyen, a búzasörök mellett nyolcféle lager sört is főznek.

Második nap (Oldaltörés)


A második napot érdemes Greifenklau sörözőjében kezdeni. Már csak azért is, mert sörrel telten nem túl szórakoztató a dombtetőn álló sörházba felkaptatni. A novemberi főzésű Bockbier, a karácsonyi Festbier mellett az egész évben főzött zamatos Lagerbier is csak itt kapható. Aki a Greifenklau-t nem egy nyugalmas téli vagy tavaszi, hanem augusztus második hétvégéjén keresi fel a Laurenzikärwa alkalmából ízelítőt kaphat egy bambergi búcsúból is.

A Greifenklau után kényelmesen leereszkedünk az 1533-ban a hercegprímás által alapított Klosterbräuhoz. Bamberg legöregebb sörházának specialitása a sötét Schwärzla, de kínálnak búzasört, világos lagert vagy szezonálisan főzött erős bockokat is. Az épületegyüttest 1987-ben sokmilliós beruházással újították fel, így a történelmi épület az óváros dísze lett, amely nemcsak a sörbarátok zarándokhelye. A Klosterbräutól zegzugos utcácskákon keresztül juthatunk el a Schlenkerla sörözőbe, ahol a már említett füstízű sörrel köthetünk szoros barátságot. Ha ezt a barátságot nem mélyítettük el túlzottan, talán marad még annyi erőnk, hogy kijussunk a városszéli sörgyár, a Kaiserdom sörözőjébe. Ha mégsem vágunk neki a hosszú útnak, a Kaiserdom söreit a belvárosi Kaiserdom-Stubenben is végigkóstolhatjuk.

Egy jó tanács: a sörözéshez nem árt a tipikus frank reggelivel-uzsonnával alapozni. Aki beemeli a friss barna kenyérből, felvágottakból, sajtokból, grillen sült virsliből és savanyúságokból álló menüt, az bátran kalandozhat. Ebédre, vacsorára pedig kihagyhatatlan a hússal töltött hagyma, amit eleve sörrel tálalnak.

Bamberg szemmel láthatólag büszke sörhagyományaira. A városi idegenforgalmi hivatal különféle sör-szemináriumokat is tart azoknak, akikben olthatatlan tudásszomj él a sör iránt. Az általános tudnivalókat a Bamberg és folyékony kenyere című kurzuson sajátíthatjuk el, de beiratkozhatunk a Csodálatos esték a bambergi sörrel vagy A sör és a konyha tudománya című fejtágítókra is.