2008. május. 29. 07:30 Kovács Gábor Utolsó frissítés: 2008. május. 29. 11:30 Gasztro

Regensburg: milyen egy bajor sörkert?

Annak ellenére, hogy honfitársaink szép számmal száguldottak már el az autópályán a Duna-menti város mellett, kevesen tértek le, hogy meglátogassák Németország műemlékekben egyik leggazdagabb települését, Regensburgot. Pedig megéri.

A regensburgi Spitalgarten. Sörkert sertéscsülökkel
és wurstokkal
© beerpress.hu
A város vagy 1400 műemléke közül az egyik leghíresebb az ősrégi kőhíd, az 1135 és 1146 között épült, 310 méter hosszú, tizenhat lyukú Steinerne Brücke. A Duna bal partján, a híd egyik lábánál máris ott egy történelmi gasztronómiai lelőhely, mely majdnem egyidős az ősi építménnyel: a Historische Wurstküche  faszénparázson sült kolbászkáival, finom káposztasalátájával minden bizonnyal Európa legrégebbi lacikonyhája. A hídon átkelve  a túloldalon is hasonló, régmúltbeli nevezetességet találunk, a város legnagyobb sörkertjét: a Spitalgartent.

Ha bárkinek is kétségei lennének a sör jótékony és gyógyító hatásairól, a regensburgi Spitalgartenben végképp eloszlathatja ezeket. Az egykoron apácák által működtetett Katarina kórház 1226 óta őrzi sörfőzői tradícióit, mióta a városi tanács elrendelte, hogy a betegek gyógyulását naponta egy-egy korsó sörrel segítsék.

A malátát és a komlót a városi polgárság és az egyház biztosította a kórház részére. Annak idején Bajorországban számos ilyen sörfőzde létezett. Ezek többsége a XIX. század elejére magántulajdonba került, a regensburgi azonban, a bajor király külön engedélyével, alapítványi sörfőzdeként megőrizhette tradícióit. Szerencsénkre. Így a kórház mellett a Spitalkeller tágas termeiben egész évben, tavasztól őszig fantasztikus sörkertben, pompás sörök és finom ételek mellett múlathatjuk az időt. S mindezt barátságos árakon: a sör 3, az ételek többsége kevesebb mint 10 euróba kerül.

Az természetes, hogy főznek könnyű világos Hellt, keserédes Pils-t, mahagóni színű Dunkelt, könnyebb és erősebb búzasöröket, valamint szezonálisan erős májusi bakot vagy Oktoberfestbiert is. Mindemellett nem feledkeztek meg az azóta szentté avatott Katerináról sem: nevét egy testes Spezial őrzi.

A finom sörökhöz tradicionális bajor ételek dukálnak: a sertéscsülök, a káposztás szűzérérmék, a sült máj, a báránysült. A fogások többségéhez knödelt, azaz gőzgombócot vagy röstiburgonyát ajánlanak, de manapság errefelé is divatba jött a sült krumpli. Egy bajor sörözőben természetesen elmaradhatatlanok a különféle wurstok, melyekre igazán jól csúszik a helybeli sör.