2007. augusztus. 15. 13:00 Kovács Gábor Utolsó frissítés: 2007. augusztus. 18. 18:23 Gasztro

Lecsó: tartózkodjunk az olajtól, jöjjön a szalonna

A lecsó annyira alapétele a magyar konyhaművészetnek, hogy a legtöbb szakácskönyv nem is foglalkozik az elkészítésével. És amelyik mégis, az röviden elintézi azzal, hogy az üvegesre pirított hagymára ráborítjuk a paprikát, majd rövidest a paradicsomot, sózzuk és ezt az egyveleget megfőzzük.

© sxc.hu
Ezzel szemben pontosan tudjuk, hogy Magyarországon ilyen lecsó nem készül, legfeljebb a konzervgyárakban. Nem is készülhet, mert minden magára valamit is adó háziasszony és családapa saját lecsórecepttel rendelkezik, és egyedül azt tekinti az igazi lecsó elkészítéséhez vezető üdvözítő útnak.

Ezek közé az „igazi lecsók” közé semmiképpen nem soroljuk azt, amelynek alapját az olaj képezi, hiszen még a zsír is legfeljebb bocsánatos bűnnek számít. A lecsófőzéshez magyar ember füstölt szalonnát használ, amelynek kiolvadt zsiradékján aztán pirulhat a hagyma. Van, aki ilyenkor a hagyma hozzáadása előtt a szalonnadarabkákat eltávolítja, de halottunk olyanról is, aki ezeket az egész lecsókészítés alatt a lábasban hagyja.

A hagyma és a paprika feldarabolásában sem született még konszenzus: karikára, kockára vagy csíkokra vágva a legjobb-e ? Ez azonban talán elhanyagolható részletkérdés.

Annál lényegesebb a pirospaprika használata: a többség a három összetevőn és a són kívül nem használ mást, aki viszont pirospaprikával is ízesít, az bátran nyúl a feketeborshoz, a majorannához és a fokhagymához is.

Az általunk favorizált irányzat a szalonnadarabkáktól mentesített pirított hagymát - a lábast a tűzhelyről lehúzva - pirospaprikázza ,és csak ezután adja hozzá a nem túl apróra vágott paprikát. A meghámozott és felkarikázott paradicsomot akkor tesszük az edénybe, ha a paprika kissé összeesik, félig-meddig megpuhul. Ezután sózzuk-borsozzuk, fokhagymával ízesítjük és addig főzzük, amíg a paradicsom szinte teljesen szét nem fő.

Ez a lecsó mintegy hatvan százalék édes paprikával és negyven százalék paradicsommal készül, bár az arányok itt is ízlés szerint megfordíthatók, illetve változtathatók. Csípős bogyiszlói paprika csak akkor kerül bele, ha férfitársaságnak sör- vagy borkorcsolyaként szeretnénk feltálalni.

A lecsó véleményünk szerint önmagában friss fehérkenyérrel a legjobb, de kerülhet hozzá tojás, kolbász, rizs. Fogyasztható köretnek, vagy alapja lehet sült húsoknak, pörköltöknek is.


A L’ecsó film
A L’ecsó című nemrégiben bemutatott animációs filmben Remy, a kis séf talán azért is választja a gyomorbajos étteremkritikus megpuhítására a ratatouille-t, ezt a sokak által lenézett „parasztkaját”, hogy bizonyítsa ihletett konyhapatkányok keze alatt még a legegyszerűbb ételek is metamorfózison mehetnek keresztül. A csel a filmben  hogy – a gyaníthatólag nem teljesen megpuhult – zöldségeket letakarva még át is süti a fenomenális patkány szakács.









© www.beerpress.hu
Ratatouille és társai
A ratatouille-t szokás francia lecsónak is nevezni. Annak ellenére, hogy sokkal inkább a cukkini és a padlizsán jelenti az alapját, de kétségtelen, van benne paradicsom, paprika és hagyma is. Gyanítható, hogy a francia háztartásokban ez is az ahány ház, annyi recept alapon készül. Van ahol a padlizsánt, a cukkinit,  a hagymát, a paradicsomot, a paprikát és a zúzott fokhagymát olívaolajon lecsóként készítik el, és sóval, kakukkfűvel, rozmaringgal ízesítik. Másutt a szeletekre vágott és megmosott padlizsánt és cukkinit besózzák, majd állni hagyják, hogy a keserű íz kioldódjék belőlük. Fél óra elteltével a zöldségeket leöblítik és szárazra törlik, majd forró olajban hagymát pirítanak , hozzáadják a zúzott fokhagymát, a padlizsánt, cukkinit, a kockára vágott paprikát. Sóval, borssal ízesítik, majd párolják és hozzáteszik a lehéjazott, kockára vágott paradicsomot. Ezután fedő alatt puhára főzik.
  
Persze a paradicsom és a paprika közös szerepeltetése még számtalan ételnek az alapja. A szerbek kedvenc egy tál étele a gyuvecs, ahol a lecsó csak mint alkotóelem jelenik meg, rizzsel, burgonyával, pörkölthússal lerakva, sütőben sütve.
 
A másik nagyon népszerű  eledelük az ajvár. Ezt azonban inkább köretnek, mártásnak ajánlják különféle ételekhez. Elkészítésének egyik módja: a megsütött paprikát, paradicsomot húsdarálón ledarálják, bőséges mennyiségű áttört fokhagymával, majd sóval ízesítik és több mint egy óráig főzik, amíg egész sűrű nem lesz. Ezután üvegekbe helyezik és dunsztolják.

Erdélyben igen népszerű a zakuszka, amely bármilyen meglepő, eredetileg örmény étel. Hasonlóan készül, mint az ajvár, csak itt főtt babot (sőt egyes helyeken meghámozott sült padlizsánt) is darálnak (!) a masszába. Az üvegekbe kimért zakuszkát dunsztolni kell, egy hónapnyi pihentetés után fogyasztható: nagyon finom és egészséges étel.

VII. Békéscsabai Lecsófesztivál
Az idén augusztus 24. és 26. között rendezik meg a békési megyeszékhelyen a lecsófesztivált. A helybeliek úgy tartják, sehol másutt nem lehet a lecsó igazi hazája, mint náluk, ahol „a lecsó lényege” a földön hever: paprika, paradicsom, hagyma, s persze nem hiányozhat belőle a csabai kolbász. A rendezők biztosítják is a lecsófőző versenybe nevező csapatoknak az alapanyagot,cserébe a lecsó ezerarcúságát bizonyítandó receptúrákat várnak. A csabaiak legfőbb célja, hogy elérjék: a lecsó bekerüljön a hungarikumok közé.





hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.