Szakácspárbaj barokk módra
Európa legnagyobb gasztronómiai fesztiváljára kerül sor "A magyarok nagy asztala" címmel június 28. és július 1. között a Budai Várban.
A gasztronómiai szakma először rukkol ki ilyen nagyszabású fesztivállal, amelynek ötletadója és fővédnöke az Első Magyar Fehér Asztal Lovagrend. Nagymestere, Benke László jegyzi a lovagok tavaly márciusi felavatására elkészült, "A magyarok nagy asztala" című, monumentális gasztronómiatörténeti művet, amely névadója és tartalmi alapja a június végi fesztiválnak.
© www.lacibacsi.hu |
A 64 négyzetméteres színpadra épített konyhán megrendezik az Európai Unió első szakácspárbaját. A Barokk kapu környékén az esemény fővédnökének, az Első Magyar Fehér Asztal Lovagrend tíz ágazatának képviselői mutatkoznak be. A Keleti felvezető sétányon a gasztronómiához kapcsolódó technikai felszerelésekkel, ruhákkal, kiadványokkal ismerkedhetnek meg a látogatók. Az Újvilág-kertben a határon túli magyarok, a nemzetiségek konyháit állítják fel. Lesz bolgár uborkaleves, varsói fánk, zsidó almás macesz. A gasztronómiai élményeket a nemzetiségek színpadi programjai, zenéi, táncai egészítik ki.
A felnőtt napijegy 1200 forintba kerül; ebben benne lesz három darab, egyenként 100 forintos kóstoló jegy. A 14 éven aluli gyerekeknek és a nyugdíjasoknak a napijegy ára 300 forint. A fesztivál ideje alatt esténként az Oroszlános udvarban lesznek a rendezvény tematikájával harmonizáló gálaműsorok. Június 28-án a NOX lép fel, másnap az ExperiDance Ezeregyév című tánckoreográfiája kerül műsorra. Június 30-án a Rajkó zenekar koncertjét gálavacsorával kötik össze, a fesztivál utolsó napján pedig operettgálát tartanak. A szervezők célja, hogy rangos, hagyományteremtő, szakmailag hiteles, ugyanakkor szórakoztató legyen a gasztronómiai fesztivál, amit a Fővárosi Önkormányzat támogat.
© www.lacibacsi.hu |
Benke László olimpiai bajnok mesterszakács és Gribek Lajos készítette A magyarok asztala című könyvet, amely méretében és tartalmában is a legnagyobb, legátfogóbb összefoglalása a magyar gasztronómia történetének. Az eredeti, szürkemarhabőrbe kötött példány 100 x 70 centiméteres, de kiadták kisebb változatait is. Külső borítóján a diófa domborművet Simmer Sándor fafaragó készítette, feliratához 14 karátos aranyszálat használtak. A korabeli kódexszekhez hasonlóan minden fejezete iniciáléval kezdődik.
Tartalma felöleli a magyar gasztronómia történetét a honfoglalástól napjainkig. Fényképes arcképcsarnokában bemutatja azokat a személyiségeket, akik megalapozták hírnevünket (Gundel, Túrós, Csáky), és megemlékezik a világkiállításokon elért hazai eredményekről. Ismerteti a Magyarországon élő tizenhárom nemzetiség konyháját, valamint a történelmi borvidékeket, a hazai pálinkákat, söröket, ásványvizeket. A Guinnes-rekord méretű könyvhöz Göncz Árpád írta az előszót. Az eredeti példányt 2005. március 12-én ünnepélyes keretek között helyezték el a Magyar Parlament Vadásztermében. A nyári gasztronómiai fesztiválra felviszik a Budai Várba, hogy az érdeklődők megtekinthessék.
Az Első Magyar Fehér Asztal Lovagrend
A pestlőrinci Zila kávéházban alakult meg 2005. december 14-én az Első Magyar Fehér Asztal Lovagrend. Az elsősorban gasztronómiai szakemberekből álló társaság azt tekinti feladatának, hogy képviselje a magyar gasztronómiát és hagyományait a hazai és külföldi fórumokon, valamint hogy szervezze a gasztronómia különböző szakterületein dolgozók együttműködését.
A lovagrend tagjait a Parlament Kupolatermében avatták fel 2006. március 12-én, azon a napon, amit Szili Katalin házelnök egy évvel korábban a magyar gasztronómia napjává nyilvánított. Tíz szekciót alapítottak: szakácsok, cukrászok, vendéglősök, borosok, pálinkások, szikvizesek, sörösök, termelők, pékek és a gasztronómiáért dolgozók. A tiszteletbeli elnök Göncz Árpád.