EUrologus #mifolyikbrusszelben

EUrologus EUrologus 2024. december. 04. 14:38

Magyarország mentességet kér a Gazprombank elleni szankciók alól

Az új amerikai szankciók lehetetlenné teszik, hogy Magyarország a Gazprombanknak fizessen az orosz energiáért. Szijjártó Péter Washingtonba repült.

Hivatalosan is kérte Magyarország, hogy továbbra is a fizethessen a Gazprombankon keresztül Oroszországnak a gázszállításokért – erősítette meg Szijjártó Péter Brüsszelben.

Beadtuk az illetékes amerikai hatóságoknak azt a kérvényünket, amellyel azt szorgalmazzuk, hogy a Gazprombank kapjon kivételt a szankciók alól a földgázért történő fizetés esetében

– jelentette ki a külügyminiszter.

Az Egyesült Államok november 21-én vezette be ezeket a büntetőintézkedéseket, amelyek megakadályozzák az orosz bankot érintő tranzakciók lebonyolítását. Szijjártó arra hivatkozott, hogy a kivétel egy létező gyakorlat, és több orosz bankra vonatkozóan is van ilyen szabályozás, amelyeknek az Egyesült Államok az orosz uránért fizet.

Szijjártó megemlítette, hogy az amerikai külügyminiszter már jelezte, a Gazprombankot érintő amerikai szankciók miatt valamifajta konzultációkra hajlandók, „ha a szövetségeseknek ez problémát okoz”.  A magyar külügyminiszter hétfőn Moszkvában tárgyalt energetikai kérdésekről, kedden pedig a Gazprombankot érintő szankciókról egyeztetett Szerbia, Szlovákia és Törökország energiaügyi minisztereivel.

A NATO brüsszeli külügyi találkozójáról Szijjártó Washingtonba repült, bár azt nem erősítette meg, hogy ebben az ügyben fog tárgyalni, de látogatásának célját és eredményét szerdán az esti órákban közzéteszi.

Magyarország gázimportjának mintegy kétharmadát Oroszországból kapja, s miközben az orosz invázió után az EU-s tagállamok folyamatosan leválnak az orosz energiáról, Magyarország megerősítette stratégiai partnerségét az orosz szállítókkal.

zöldhasú
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.